bezmocný
Riaditeľ akciovej spoločnosti so 100-percentným podielom ministerstva zahraničných vecí Ivo Hlaváček podpísal viacero podozrivých zmlúv. Šéfuje Správe služieb diplomatického zboru (SSDZ).
Jednou z podozrivých aktivít je aj schválenie zákazky na výmenu okien v objekte, kde má byt premiér Mikuláš Dzurinda aj Pavol Prokopovič. Zákazku získala firma Ikores a cena výmeny okien v jednom byte dosahuje nadpriemer - 139-tisíc korún. Platí to štát.
Hlaváček svojím podpisom takisto odsúhlasil odpredaj objektu za takmer 30 miliónov korún človeku, ktorého poznal ešte pred začatím výberového konania. Ide o niekoľkopodlažnú stavbu, ktorá sa nachádza v lukratívnej časti Bratislava - Staré Mesto na Tallerovej ulici.
Získal ju podnikateľ Radomír Bžán, s ktorým mal Hlaváček v minulosti absolvovať niekoľko zahraničných ciest. Obaja pochádzajú z východného Slovenska.
Zmluvy, ktoré denník SME pozná z dôveryhodného zdroja, však nechce ani akciovka, ani ministerstvo odtajniť.
Keď sme o podozreniach informovali ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, skonštatoval: "To sú veľmi konkrétne veci, aby som vám nepovedal niečo nekvalifikované. To si musím overiť."
Ivo Hlaváček SME niekoľkokrát prisľúbil rozhovor, no zakaždým ho zrušil. Následne si zisťoval profil redaktora, ktorý na článku pracoval. Napokon odkázal: "Napíšte si, čo chcete."
Podľa našich informácií mu stretnutie so SME neodporučila agentúra public relations, ktorá je zmluvne prepojená s akciovkou SSDZ.
Ide o firmu Winston & partners a Správa služieb diplomatického zboru za šéfovania Hlaváčka s ňou vo februári 2003 uzatvorila zmluvu napriek tomu, že má vytvorené a obsadené vlastné pracovné miesto public relations manažéra.
Suma za služby Winston & partners je takisto zaujímavá - dostávajú viac než 100-tisíc korún mesačne.
O viacerých údajne nezákonných a netransparentných postupoch v SSDZ bol listom informovaný už pred rokom a pol aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Išlo o sťažnosť vtedajšieho šéfa úseku správy majetku Ivana Kalavského. Hlaváček s ním následne v posledný deň skúšobnej lehoty rozviazal pracovný pomer. Dodnes sú v súdnom konaní.
JÁN MALOCH
Šéf Správy služieb diplomatického zboru Ivo Hlaváček so svojím šéfom, ministrom zahraničia Kukanom. Budú si dobre rozumieť naďalej? Na snímke vpravo s podnikateľom Andym Hrycom na jednej z početných recepcií, čo Hlaváček organizuje alebo sa na nich zúčastňuje.
FOTO - ARCHÍV
Pirošík: Majú povinnosť vám vyhovieť
Člen Predstavenstva akciovej spoločnosti SSDZ Tomáš Szabo nám umožnil iba nahliadnutie do zmlúv bez uvedenia konkrétnych podmienok predaja. Odvolával sa na predmet obchodného tajomstva. Podľa neho sa na ceny zákon o slobodnom prístupe k informáciách nevzťahuje.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga reagoval obdobne: "Podľa stanoviska SSDZ, a. s,. majú vami požadované dokumenty povahu obchodného tajomstva."
Spoluautor zákona o slobodnom prístupe k informáciám Vladimír Pirošík tvrdenia ministerstva i správy vyvracia: "Podľa mňa by mala správa tieto informácie poskytnúť."
Myslí si, že ide o "dlhodobo pretrvávajúci problém - a to nielen v súvislosti s konkrétnou správou, ale so všetkými štátnymi akciovkami". "Všetky štátne firmy často argumentujú tým, že nespadajú pod pôsobnosť infozákona, prípadne sa odvolávajú na obchodné tajomstvo alebo na paragraf 11."
Ten citoval aj Juraj Tomaga. Pirošík však hovorí: "Paragrafom 11 nemožno argumentovať, pretože obsahuje viacero výnimiek. Z môjho pohľadu nemožno ani jednu z týchto fínt úradov a štátnej firmy aplikovať na tento paragraf."
Pirošík tvrdí, že správa ako právnická osoba, založená ministerstvom, a teda štátom, je povinnou osobou sprístupniť informácie podľa infozákona - a to vrátane zmluvných podmienok: "Pretože tie nemožno považovať za obchodné tajomstvo."
(jm)
Chronológia krokov riaditeľa SSZD Iva Hlaváčka po žiadosti SME
26. máj: Riaditeľovi SSZD Ivovi Hlaváčkovi sme zaslali e-mail, v ktorom sme žiadali sprístupnenie troch vyššie menovaných zmlúv.
26. máj: Ivo Hlaváček nám obratom osobne telefonoval a prisľúbil osobné stretnutie.
O pár dní: Hlaváček dal urobiť výpis telefonických hovorov akciovej spoločnosti SSZD.
1. jún: Hlaváček nariadil urobiť personálne výmeny - bolo zrušené oddelenie marketingu a odvolaná vedúca bytového oddelenia.
14. jún: Hlaváček odletel na týždeň do zahraničia s Radomírom Bžánom, ktorému správa predala budovu v lukratívnej štvrti Bratislavy.
16. jún: Člen predstavenstva Tomáš Szabo nám poskytol na nahliadnutie zmluvy, avšak bez uvedenia cien. Tie boli začiernené.
22. jún: Hlaváček začal preverovať pracovníkov akciovky v snahe zistiť, odkiaľ získal denník SME informácie.
24. jún: Hlaváček zrušil stretnutie so SME slovami: "Napíšte, čo chcete."
Autor: jm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.