orgie vo vláde. Ale ktovie, možno aj to príde.
Zajtra oficiálne odstúpi z funkcie českého premiéra Vladimír Špidla. Rezignáciu ohlásil už v sobotu na ústrednom výbore ČSSD po tom, čo dva týždne čelil nájazdom funkcionárskej základne, ktorá ho robí zodpovedným za debakel v eurovoľbách. Skoro dve tretiny delegátov vyslovilo Špidlovi nedôveru a hoci podľa stanov chýbalo k faktickej nedôvere ešte päť hlasov, dvojnásobný predseda strany i vlády skladá obe funkcie. Naopak, prvý podpredseda strany (a vlády) Stanislav Gross, ktorý mal - vôbec nie mimochodom - v popise práce aj komunikáciu a mediálnu politiku ČSSD, získal presvedčivú väčšinovú podporu.
Znamená to, že Gross je prvým uchádzačom o uvoľnený premiérsky post. Prezident Klaus, v ktorého rukách je poverenie, však zatiaľ "mlží" o svojich ďalších krokoch. Včera povedal len toľko, že sa rozhodne po konzultáciách s tromi rozhodujúcimi hráčmi - mimo Grossa sú to predseda opozičnej ODS Mirek Topolánek a koaličnej KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Príznačné je, že o tretej a najmenšej koaličnej strane, Unii svobody, ktorá si po totálnom kolapse v eurovoľbách v nedeľu už zvolila nového predsedu, sa prezident ani nezmienil. Nie je ale jasné, na čom Klaus špekuluje, pretože podľa ústavy niekoho poveriť musí. A či lídri svoje budúce kroky odkonzultujú s ním alebo nie, je fakticky ľahostajné. Základný zákon ČR jasne hovorí, že predčasné voľby prichádzajú na rad až po tom, čo dolná komora (poslanecká snemovňa) parlamentu trikrát po sebe nevysloví dôveru dezignovanému predsedovi vlády.
A sme hneď pri koreni toho, prečo majú Česi "zaděláno" na krízu vážnu a dlhodobú. Dosiahnuť predčasné voľby je podľa ústavy príliš komplikované. Alternatívou by bol iba zvláštny ústavný zákon o skrátení volebného obdobia tejto konkrétnej snemovne. Existuje už dokonca precedens - ústavnou väčšinou v dolnej i hornej komore (Senáte) sa to podarilo na prelome rokov 1997-98 po páde druhej Klausovej vlády. Včerajšie politické rokovania na všetkých možných i nemožných úrovniach už ale naznačili, že história sa opakovať nebude. Behom času sa názory ešte môžu meniť. Nevidieť ale silu, ktorá by prinútila napríklad poslancov sociálnej demokracie, z ktorých sa už minimálne polovica neobjaví nielenže v novej snemovni, ale ani na kandidátke ČSSD, aby zdvihli ruku za predčasné zníženie svojej dnešnej životnej úrovne. Výstavný príklad sme videli minulý týždeň v Poľsku, kde po eurovoľbách, ktoré naskicovali veľmi smutnú budúcnosť polovice Sejmu, získala dôveru vláda premiéra Belku. Deväť z desiatich poľských komentátorov napísalo, že žiadny iný dôvod na dôveru vlády nebol.
Kríza je teda mohutná a najpravdepodobnejší zo scenárov je ten, že Špidla zostane aj po demisii ešte mesiace úradujúcim premiérom. To je však už pozícia, z ktorej nemôže vládnuť, ale iba spravovať štát bez prijímania politických rozhodnutí. Česko pritom nikdy nepotrebovalo pevnú ruku tak ako dnes verejné financie sú v rozvale (rekordný deficit v roku 2003 - 13% HDP vrátane preklasifikácie štátnych záruk). Ak nastúpi rozpočtové provizórium, čo znamená sledovanie výdavkov podľa tohtoročného rozpisu, Česko môže zabudnúť napríklad na vstup do menovej únie do r. 2010. Nesmierne slabá bola vláda Vladimíra Špidlu už aj doteraz dva roky sa opierala o väčšinu jediného hlasu. Koalícia socialistov, kresťanov a liberálov sa celý čas potkýnala o vlastnú nemohúcnosť, slabosť a vnútorné konflikty, ktoré boli od počiatku zabudované v jej širokorozchodnosti. Programové východiská ČSSD a US sú také vzdialené, že normálni politici by súžitie v takomto tandeme sotva skúsili a určite nie s väčšinou jedného hlasu. Vláda však vznikla ako tzv. proeurópska alternatíva, ktorej jediným účelom bolo vyšachovať euroskeptickú ODS, druhú najsilnejšiu stranu z volieb. Bol to projekt exprezidenta Havla a produkt jeho večného súperenia s Klausom - a tak aj dopadol.
Dnes ODS atakuje v prieskumoch hranicu 40 percent, čo je dvakrát viac, ako majú všetky tri koaličné strany dohromady. Ak nepresadí predčasné voľby, na čo nemá sama silu, s ODS sa bude nebezpečne ďalej posilňovať aj KSČM, ktorá je už jasne druhou najsilnejšou stranou. Komunisti predčasné voľby nechcú, pretože toto je pre nich ideálna konštelácia. Či úradujúci kabinet Špidlu, či prípadná Grossova alternatíva, môžu skákať len tak, ako im oni budú pískať. Predseda komunistov Grebeníček už ponúkol podporu menšinovej vláde ČSSD bez doterajších partnerov. ODS zásadne odmieta akúkoľvek spoluprácu bez predčasných volieb.
Raz darmo - futbal majú vynikajúci, s politikou vyzerajú horšie. Že by mal pravdu fanúšik, ktorý v Porte vykrikoval, "Brückner for premier"?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.