okolí Bratislavy a samotnom meste sa niečo deje v súvislosti s podsvetím," povedal krajský policajný riaditeľ Ľudovít Miháľ. Polícia sa podľa neho o Svobodu zaujímala už v minulosti. "Išlo o protispoločenskú oblasť v súvislosti s podsvetím."
Svoboda išiel podať tip do stávkovej kancelárie Terno na Podunajskej ulici v Podunajských Biskupiciach. Keď z nej vychádzal s mobilným telefónom pri uchu, pristúpili k nemu dvaja muži a zozadu mu strieľali do hlavy a do chrbta. Na mieste bol mŕtvy.
Štyridsaťosemročný Svoboda patril k vedúcim postavám bratislavského podsvetia. Ešte za socializmu emigroval do Švédska, kde ho neskôr odsúdili za pašovanie drog. Trest si odsedel vo švédskom väzení.
Viacerí politici pre SME priznali, že Svobodu poznali. "Poznal som ho ako slušného človeka," povedal nezávislý poslanec Ladislav Polka. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa nedávno sťažoval, že Svoboda sedel spolu s privatizérom z HZDS Vladimírom Póorom za slovenskými ústavnými činiteľmi na zápase hokejových majstrovstiev. Poslal pre to list aj nášmu veľvyslancovi v Prahe.
Ešte ráno podľa našich informácií Svoboda nakupoval na trhu na Miletičovej ulici, na stretnutie do Terna ho pravdepodobne niekto vylákal. Stávkovať chodil asi trikrát do týždňa. V stredu sa chystal na dovolenku.
Polícia okamžite po vražde uzatvorila priestor okolo stávkovej kancelárie. Svobodovo telo ležalo na chodníku v krvi ešte dve a pol hodiny po streľbe, potom ho odviezlo pohrebné auto. Na mieste činu bol zo Svobodových blízkych iba jeho brat, ktorý smútok zapíjal alkoholom. Ako jediný ho videl ešte predtým, než ho naložili do auta a bol z toho v šoku. "Bol som v záhrade, keď mi volali, čo sa stalo," povedal s plačom. Každú chvíľu mu zvonil mobil. "Áno, stojím tu, desať metrov od neho, vidím ho, ako tam rozstrieľaný leží," opakoval. Manželka neprišla, bola s otcom, ktorý dostal šok, v nemocnici.
Svoboda bol podpredsedom Európskeho výboru zápasenia, pohyboval sa aj vo futbalových kruhoch, priatelil sa s viacerými vplyvnými ľuďmi. Na miesto činu prišli niektorí funkcionári bratislavského Slovana, okolo krúžili aj vyholení muži na autách.
"Mal som ho rád, na mňa pôsobil korektne," povedal známy podnikateľ v oblasti médií Ivan Kmotrík, ktorý stojí i za bratislavským futbalovým klubom Petržalky. "Väčšinou sme sa stretli na futbale," povedal. Svobodu si vážil za to, čo robil pre šport. "Dával tam vlastné koruny." Vraždu si nevie vysvetliť. "Ja neviem, u nás už je asi Texas alebo Chicago."
O spojení Svobodu s podsvetím povedal: "Dnes pomaly každého spájajú s podsvetím. Kto to je? Tí, čo majú krčmy alebo tí, čo majú kasína alebo tí, čo predávajú kávy alebo exkluzívne mramor vo svete? Alebo tí, čo sú na politikov napojení?"
Autor: mž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.