Los Angeles (ČTK) - Dokumentárny film Fahrenheit
9/11 režiséra Michaela Moorea, ktorý ostro kritizuje amerického prezidenta Georga Busha a jeho spôsob vedenia vojny s terorizmom, zanechal za sebou cez víkend v amerických kinách všetkých konkurentov a stal sa v USA prvým dokumentom na čele rebríčka návštevnosti. Vyplýva to z nedeľných odhadov hollywoodskych študií.
Počas premiérového víkendu utŕžil 21,96 milióna dolárov, teda viac než jeho predchádzajúca dokumentárna snímka Bowling for Columbine za celú svoju "kariéru". Tento film, za ktorý Moore dostal Oscara, už i tak bol s 21,5 milióna dolárov v Spojených štátoch finančne najúspešnejším dokumentom. Návštevnosti filmu, ktorý stál šesť miliónov dolárov, výrazne pomohla negatívna publicita pred uvedením do amerických kín.
Snímku vyprodukovala spoločnosť Miramax patriaca štúdiu Walta Disneyho, ktoré odmietlo Fahrenheit 9/11 v amerických kinách distribuovať. Film, ktorý medzitým získal Zlatú palmu na festivale vo francúzskom Cannes, potom kúpili majitelia Miramaxu Harvey a Bob Weinsteinovci a dohodli sa na distribúcii s firmou Lions Gate. I potom sa niektoré konzervatívne skupiny snažili presvedčiť kiná, aby snímku nepremietali a požiadali Federálnu volebnú komisiu, aby preskúmala či upútavky neporušujú pred novembrovými prezidentskými voľbami pravidlá kampane.
Fahrenheit 9/11 sa premietal v 868 kinosálach, čo je rekord pre dokumentárny film, ale omnoho menej, než je pravidlo pri hraných filmoch. Ostatné filmy v prvej desiatke boli uvedené v asi 2500 kinosálach. Sú to ohromujúce čísla, riekol v nedeľu Michael Moore a
poďakoval odporcom filmu za publicitu. Snímka mala úspech vo veľkých i malých mestách, v štátoch, kde majú prevahu republikáni, i tam, kde prevládajú demokrati, povedal šéf distribúcie Lions Gate Tom Ortenberg.
Podľa prieskumu medzi divákmi v 15 mestách označilo 91 percent divákov za "skvelý" a 93 percent uviedlo, že by ho rozhodne odporučili známym. Sú to najlepšie čísla, aké som kedy videl, povedal Ortenberg. I keď sa Moore netajil nádejou, že jeho film prispeje k prípadnej Bushovej porážke v prezidentských voľbách, politickí
analytici sa domnievajú, že na snímku pôjdu predovšetkým už presvedčení Bushovi odporcovia. Moore v nedeľu vyjadril nádej, že jeho film bude inšpirovať veľkú skupinu nevoličov, "aby sa aktívne zúčastnili na našej demokracii".
Na druhom mieste počas víkendu skončila v amerických a kanadských kinách komédia White Chicks s 19,6 milionmi dolárov. Jednotka z minulého týždňa Dodgeball klesla na trete miesto (18,5 milióna). Terminál režiséra Stevena Spielberga s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe si
pohoršil z druhého miesta na štvrté (13,9 milióna) a romantický film Zápisník sa pri premiére dostal na piate miesto s 13 milionmi dolárov.
Autor: Pripravil: Marián BETÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.