vychutnávať dva mesiace oddychu. Nájdu sa však aj takí, ktorí práve v týchto dňoch trávia najviac času nad knihami kvôli blížiacej sa komisionálnej skúške.
O preverenie vedomostí môže požiadať samotný študent, alebo jeho zákonný zástupca (ak je študent neplnoletý). Komisionálne preskúšanie môže však nariadiť aj riaditeľ strednej školy, keď má podozrenie, že známka nie je adekvátna vedomostiam žiaka.
Žiadosť sa odovzdáva na odsúhlasenie riaditeľovi školy v deň, keď sa žiak dozvie známku, teda 30. júna. Dátum skúšky môže určiť vedenie na ľubovoľný deň, najneskôr však do 31. augusta. "Záleží na okolnostiach. Opravné skúšky sú väčšinou na druhý deň po vysvedčení. Ak je to zo zdravotných príčin, termín sa samozrejme prispôsobí možnostiam študenta," hovorí Mgr. Ján Buday, riaditeľ Gymnázia Trebišovská 12 v Košiciach.
Komisionálnu skúšku robí žiak vo viacerých prípadoch. Prvým typom je rozdielová skúška. Tú musí študent zložiť, ak sa po dlhšom čase vrátil zo zahraničia, alebo pri prestupe z jednej školy na druhú. Pri tomto type skúšky trojčlenná komisia, skladajúca sa z riaditeľa školy, skúšajúceho a z prísediaceho, preveruje znalosti z predmetov, ktoré žiak na predchádzajúcej škole neštudoval.
Druhá možnosť je, že žiak nie je spokojný so svojím známkovým ohodnotením a požiada o preskúšanie. "Mladí si myslia, že nie je nič jednoduchšie, ako naučiť sa polročné učivo. Treba si však uvedomiť, že známka, ktorú na komisionálnej skúške dostanú, je už definitívna a nemenná," zdôrazňuje Mgr. Ján Buday.
Malé percento žiakov robí skúšku kvôli dlhodobej neprítomnosti v škole, či ako súčasť individuálneho študijného plánu, prípadne externého štúdia.
Snáď najnepríjemnejším druhom skúšky je takzvaný reparát. Ten robí študent, ak prepadol najviac z dvoch povinných predmetov. Skúška najčastejšie prebieha v auguste, čo sa mladým ľuďom vôbec nepáči. Namiesto opaľovania sa niekde pri vode sedia doma nad knihami. Iste je však lepšie stratiť dva mesiace, ako celý jeden školský rok.
Kým žiak neukončí povinnú školskú dochádzku, škola musí zo zákona žiakovi umožniť opakovanie ročníka. V jednej triede ale môže byť najviac 38 detí a ak pre študenta nie je voľné miesto, musí prestúpiť na inú školu.
Komisionálna skúška nie je vôbec jednoduchá, no ak je to posledná možnosť, netreba sa vzdávať. Žiak si to ale musí poriadne rozmyslieť. Ak už podá žiadosť o preskúšanie a na skúšku sa bez vážnych dôvodov nedostaví, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, ktorý si chcel opraviť, známkou nedostatočný.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.