aj vo väzbe. Podľa našich informácií polícia preveruje, či vražda podnikateľa Jozefa Svobodu nesúvisí práve s obchodmi s naftou.
Polícia tvrdí, že išlo o najväčšiu zločineckú skupinu, aká kedy na Slovensku pôsobila. Zatýkanie trvalo rok. Slovenská vetva bola vraj súčasťou veľkej medzinárodnej zločineckej skupiny, ktorú riadia ľudia z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Podvodníci dovážali ľahký vykurovací olej a vyvážali ho z toho istého štátu ako motorovú naftu, naftu aj riedili olejom, čím na rozdielnych daniach na tieto podobné látky získavali milióny za jedinú cisternu. Využívali údajne stovky falošných firiem.
Spolu polícia obvinila 81 ľudí, z toho 46 je vo väzbe. Šéfom skupiny bol podľa nej Slovák, momentálne na úteku v zahraničí. "Bude naňho vydaný medzinárodný zatykač," povedal minister vnútra Vladimír Palko.
Zadržaný je aj jeden bývalý príslušník SIS, najmenej jeden policajt a viacerí colníci. Medzi zadržanými je aj Vladimír S. - šéf spoločnosti Bankrot, ktorá sa zaoberala likvidáciou podnikov.
Je to bývalý príslušník československej tajnej služby FBIS, kde pracoval začiatkom deväťdesiatych rokov, keď jej na Slovensku šéfoval práve Palko. "Nepoznal som ho osobne, bol radovým príslušníkom," povedal minister. Firma Bankrot figuruje aj v kauze tzv. konkurznej mafie, ktorú polícia vyšetruje.
V okolitých krajinách podvody s olejom sprevádzali mnohé vraždy. Na Slovensku počet mŕtvych zatiaľ nie je známy, viaceré osoby zaplatené do tohto reťazca sú však nezvestné. Na obchodoch zbohatli viaceré osoby z podsvetia, napríklad v Dunajskej Strede, ktorá obchodovala najmä s Maďarskom.
V Maďarsku pozadie týchto obchodov poodhalil dnes už nebohý predstaviteľ podsvetia z Budapešti - podnikateľ s olejmi Tamás Boros. Krátko predtým, ako ho zavraždili, štyri hodiny vypovedal a okrem iného uviedol, že za medzinárodným organizovaním podvodov stojí známy ruský mafián Semion Mogilevič.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.