včera britský minister zahraničných vecí Jack Straw.
Za chybu považuje napríklad rýchlu "debaasifikáciu", teda rýchle odvolanie členov strany Baas z vysokých funkcií v bezpečnostných zložkách po páde režimu Saddáma Husajna. Kritici okupácie Iraku tvrdia, že unáhlené rozpustenie 400-tisícovej irackej armády a odstránenie členov strany Baas z vysokých funkcií v štáte prispelo k vzniku chaosu, ktorý pomohol vytvoriť podmienky pre partizánske skupiny. "V období prechodu sa, samozrejme, urobili nejaké chyby a je možné, že debaasifikácia zašla príliš ďaleko," povedal Straw pre BBC. "Na druhej strane, nielen koaličné sily, ale predovšetkým Iračania musia mať istotu, že ľudia, ktorí slúžia ako policajti a členovia ozbrojených síl nie sú saddámovci, predstavitelia bývalého režimu v nových uniformách," dodal. Odmietol však komentovať rozhodnutia už bývalého amerického správcu Iraku Paula Bremera.
Podľa Strawa sa situácia v Iraku - s výnimkou bezpečnosti - zlepšila. Poukázal pritom na obnovenie dodávok elektriny, prevádzky nemocníc a škôl a rekonštrukciu krajiny. V Iraku však ostáva aj po odovzdaní moci do rúk dočasnej vlády 160 000 cudzích vojakov v rámci koaličných síl. Straw odmietol odhadovať, ako dlho tam budú, uviedol len, že o tom rozhodne stabilita v krajine.
Na budúci rok v januári sa budú v Iraku konať parlamentné voľby, ktoré budú podľa Strawa významným míľnikom. Šéf britskej diplomacie sa domnieva, že násilnosti budú v Iraku ešte nejaký čas pokračovať, ale verí - a čo je dôležitejšie, aj Iračania veria - že prekonajú toto obdobie a vybudujú stabilný Iraku. "Myslím, že o rok o takomto čase bude v Iraku úplne iná situácia," skonštatoval a pripomenul, že Irak nepripravil cestu pre vojenské akcie proti iným štátom a vojna v Iraku bola výnimka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.