ktorý chce vidieť dosiaľ nezverejnené zmluvy s automobilkou Kia. Rokovať o návrhu bude na budúci týždeň.
Rusko povedal, že osloví automobilku, aby sa vyjadrila, čo zo zmluvy považuje za možné uverejniť. "V každom prípade budeme tlačiť na to, aby sme zverejnili všetky informácie, ktoré sa dotýkajú verejných financií," vyhlásil.
Rusko tvrdí, že má už dva mesiace stanovisko firmy Kia, ktorá v ňom nesúhlasí so zverejnením zmluvy a preto ju musí osloviť znova. Na otázku, ako je to možné, že Kia so zverejnením nesúhlasí, keď jeden z jej predstaviteľov pri podpisovaní zmluvy vyhlásil, že so zverejnením nemá problém a záleží len na vláde, čo sa rozhodne zverejniť, Rusko odpovedal: "Treba sa ich opýtať. My ten list máme. Okrem toho to bol pán prezident a nie jeden z predstaviteľov."
Rusko si myslí, že "určite v priebehu vývoja a komunikácie došli k tomu, že samozrejme sú určité ich vlastné dôvody, najmä vo vzťahu ku konkurencii, prečo si chcú podržať niektoré informácie".
Analýza zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú vláda minulý týždeň prijala hovorí, že s výnimkou "výnimočných prípadov, kde zákon umožňuje nezverejňovať niektoré konkrétne informácie, všetky informácie v materiáloch pre vládu by mali byť verejné". Citoval z nej minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH. Tajnými informáciami sú v prípade investícií tie, ktoré sú zároveň obchodným tajomstvom.
Výhrady k zverejneniu zmluvy vraj nemá vicepremiér Pál Csáky z SMK. "Problém je, že je to vážna zmluva a nemôžeme sa správať ako negramotní," vraví. Ak sú v zmluve ustanovenia, ktoré sú obchodným tajomstvom, "treba byť obozretný," nabáda.
Podobný názor má aj ďalší podpredseda vlády Ivan Mikloš z SDKÚ. Myslí si, že ide o umelo nafúknutú kauzu. "V tej zmluve nie je nič, čo by zverejnené byť nemalo," tvrdí a dodal, že predtým by malo dôjsť k dohode s investorom, čo zverejniť a čo nie.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.