sadzieb ako u DPH, tak aj príjmov fyzických a právnických osôb. Bol to dokonca jeden z jeho hlavných argumentov proti oponentom, ktorí sa už vtedy domnievali, že vzorec 19 na 19 (DPH a dane z príjmov) nie je to najlepšie, čo sa dá vymyslieť. Mikloš svoj sľub ešte potvrdil pred niekoľkými mesiacmi, keď Štatistický úrad vrhol na svetlo prvé tohtoročné údaje. Odvtedy pribudli čísla nové a nadišiel teda najvyšší čas upozorniť ministra financií, že v nastavení parametrov reformy bol málo odvážny a slovo, ktoré dal, by mal začať plniť.
Pripomenula mu to Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá chce navrhnúť vláde a parlamentu zníženie sadzby DPH na 17 a daní z príjmov na 15 percent. Ide o iniciatívu naprosto korektnú a podloženú - z akéhokoľvek uhla ju skúmame. Napríklad tento: Ak počítame podľa plánovaných parametrov rozpočtu na rok 2004, do ktorého daníme podľa vzorca 19/19, prijatie návrhu RÚZ by znamenalo výpadok zhruba 18 miliárd Sk. Celoročný príjem z DPH pri devätnásťpercentnej sadzbe má byť totiž necelých 100 miliárd, čiže dve percentá dole by znamenali cca jednu desatinu, teda 10 miliárd. Z priamych daní sa plánuje v rozpočte vyzbierať 40 miliárd (fyzické i právnické dokopy), zníženie o 4 percentá je teda zhruba pätina, čiže mínus 8 miliárd. Desať plus osem dáva približne tých 18 mld., o ktoré by rozpočet - ÚDAJNE - schudobnel. Týchto 18 mld. pritom predstavuje asi 1,3 percenta HDP.
A teraz pozor: Reálny deficit verejných financií za rok 2003 bol nižší oproti plánovanému o 16,7 miliárd, čo je 1,4 percenta HDP (roku 2003). Toto je bilancia spred roka, keď ešte nebola rovná daň. Situáciu isteže zneprehľadňuje zvýšenie spotrebných daní v auguste (čo bolo zase reakciou na nedostatočné výnosy z DPH) a tak podobne. Trend je však zrejmý - ekonomika sa rozbehla a vytvára zdroje, ktoré presahujú fantáziu zostavovateľov rozpočtu. Temer 18 miliárd, o ktorých by bola reč v prípade zníženia sadzieb podľa návrhu RÚZ, sa objavilo nad plán už v prvom roku reforiem druhej Dzurindovej vlády.
Tendenciu potvrdzuje 1. kvartál 2004 - prvý rozpočtový prebytok v histórii Slovenska! Bolo to 1,2 mld. Sk, pričom v rovnakom období 2003 (ktorý dopadol, viď vyššie!!) bol ešte schodok 17 miliárd. Kvartálne daňové príjmy sa v medziročnom porovnaní navýšili presne o 17 a pol miliardy. To nie je všetko - rast HDP v prvom štvrťroku 2004 nebol štvorpercentný, ako odhadol rozpočet, ale 5 a pol percenta. Je teda evidentné, že na Slovensku sa vytvoril priestor na ďalšie znižovanie daní bez akýchkoľvek zásadnejších rizík pre verejné financie. S pravdepodobnosťou rovnou istote sa dá povedať, že tých 18 mld. Sk, čo by zníženie sadzieb podľa mechanických prepočtov stálo, vyprodukuje oproti predpokladom aj tohtoročný rozpočet.
Zdôrazniť pritom treba, že ide o MECHANICKÝ PREPOČET, ktorý vychádza z hlúpeho predpokladu, že o toľko, o koľko sa znížia daňové sadzby, bude menej aj príjmov. To je prekonaný ľavicový nezmysel, čo napokon potvrdzuje nielen tohtoročný výber daní na Slovensku, ale napr. aj v Rusku, kde prešli na 13-percentnú rovnú daň a napriek zníženiu kľúča majú nie prepad, ale obrovský nárast príjmov. Samozrejme, s Rusmi sme v neporovnateľnej situácii, ale predstava akéhosi proporčného poklesu daňových výnosov patrí do blázinca, resp. propagandy socialistických strán, čo je vlastne to isté. Treba jasne vidieť, že pri daniach z príjmov je 19 percent stále dosť nepríjemná "pálka" a práve 15% je tá psychologická hranica, kde sa lukratívnosť daňových únikov úplne stráca, keďže náklady na podvod resp. tzv. optimalizáciu začínajú byť vyššie ako samotný odvod.
Ivan Mikloš však RÚZ odkazuje, že od nápadu sa úplne neodťahuje, prednosť však má znižovanie deficitu verejných financií a odvodov. Nuž - ako je to s deficitom, sme si práve ukázali. Je dosť pravdepodobné, že pod "maastrichtskú" hranicu 3 percent sa dostaneme ešte tohto roku. Vlani bolo skóre 3,6% HDP miesto Miklošom plánovaných 4,9. Na r. 2004 je v rozpočte kalkulácia 3,9 - čo by bol nárast oproti realite, teda nezmysel. Pokiaľ ide o sociálne odvody, nevidieť žiadnu súvislosť, ktorá by bránila, aby sa znižovali zároveň s daňami. Nemajú nič spoločné. A musíme pripomenúť, že podľa návrhu ministra Zajaca sa zdravotné odvody majú dokonca zvyšovať.
Povedzme si pravdu. Mikloš hrá nečistú a zákernú hru. Oslabenie politického vplyvu SDKÚ chce kompenzovať darčekmi ministerským kolegom, ktorí naťahujú k rozpočtu chlípne dlane, a rozdávaním naverímboha von oknom (napr. tisíc Sk dôchodcom). Preto nechce znížiť dane. Mikloš nie je hlúpy, jeho odhady sú "konzervatívne" preto, lebo si vytvára vankúš na podplácanie koaličných partnerov a korumpovanie voličov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.