Všetkých 12 bývalých vysokopostavených predstaviteľov individuálne informovali o ich právach, ktoré majú ako obžalovaní.
Proces s Husajnom bude spravodlivý, bude vysielaný naživo v televízii a v rozhlase a stane sa "procesom storočia", vyhlásil včera nový iracký poradca pre otázky národnej bezpečnosti Muwafak ar-Rubáji. Podľa Rubájiho bude mať špeciálny tribunál možnosť vyniesť nad Saddámom aj trest smrti.
Ako však zdôraznil, zosadený diktátor nebude môcť urobiť z procesu politickú hru tým, že by žiadal predvolať ako svedka aj amerického prezidenta Georgea W. Busha alebo britského premiéra Tonyho Blaira. "Saddám Husajn bude pod právnou kontrolou irackej justície. Budú ho súdiť podľa irackého trestného zákonníka," povedal Rubáji pre britskú rozhlasovú stanicu BBC.
Iracký prezident Ghazí al-Jawár medzitým v interview pre arabské noviny aš-Šark al-Awsat informoval, že exekutíva v Bagdade krátko po prevzatí moci schválila obnovenie trestu smrti. "Krátko po prevzatí moci sme mali stretnutie, na ktorom sme prijali určité rozhodnutia, vrátane obnovenia trestu smrti," povedal Jawár. Dodal, že toto rozhodnutie oficiálne oznámia "v blízkej budúcnosti". Hovorca irackej vlády včera pre tlačovú agentúru AFP potvrdil, že o obnovení trestu smrti sa diskutovalo a rozhodnutie "bude oznámené dnes alebo zajtra".
Právnický tím Saddáma Husajna sa chystá napadnúť legálnosť špeciálneho tribunálu, ktorý bol zriadený za účelom súdiť bývalého irackého prezidenta. Ako včera uviedol jeden z právnikov najatých Saddámovou rodinou, obhajoba vystúpi na súde s argumentom, že špeciálny tribunál je ilegálny.
"Budeme argumentovať principiálne proti ilegalite špeciálneho irackého tribunálu, ktorý zriadila ilegálna vláda vytvorená po ilegálnej vojne," povedal francúzsky advokát Emmanuel Ludot v Paríži.
Tento priebeh obhajoby je podľa jeho slov podobný spôsobu, pre aký sa rozhodol bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič pred haagskym Medzinárodných tribunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii. "Očakávam, že Saddám Husajn sa stále považuje za prezidenta Iraku a neuznáva dočasnú vládu, ktorá tým pádom ani nemá legitimitu súdiť ho," dodal Ludot.
* * *
Z ČOHO OBŽALUJÚ SADDÁMA
Očakáva sa, že proces sa začne na budúci rok a Saddám bude čeliť obžalobe pozostávajúcej z 12 bodov, týkajúcich sa zločinov proti ľudskosti spáchaných počas takmer 24 rokov jeho vlády. Mali by medzi nimi figurovať okrem iných obvinenia z týchto zločinov:
- použitie chemických zbraní pri útoku na kurdské mesto Halabdža v roku 1988
- kampaň Anfal namierená proti Kurdom na severe krajiny v roku 1988
- zabitie 5 000 členov Barzáního klanu, ku ktorému patrí kurdský líder Masúd Barzání, v roku 1963
- invázia Iraku do susedného Kuvajtu v roku 1990
- zločiny súvisiace s vojnou proti susednému Iránu v rokoch 1980-88
- zločiny súvisiace s potlačením šiitského povstania v južnom Iraku po stiahnutí sa Američanmi vedených síl z Kuvajtu v roku 1991
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.