športových slávností v novozriadených Gajdových kúpeľoch pri Ťahanovciach.
V súvislosti s telovýchovnými vystúpeniami sokolov treba povedať, že už v prvom roku jeho založenia na Slovensku ich poriadali v r. 1866 v Revúcej. Tam boli každý rok až do zrušenia a zatvorenia slovenského gymnázia Maďarmi v r. 1877. Priekopníkom a organizátorom vystúpení študentov bol v Revúcej Dr. Ivan Branislav Zoch.
Na Sokolský slet v Košiciach r. 1921 vrcholili prípravy už začiatkom júna. Pre jeho účastníkov, medzi ktorými boli aj zahraniční Slováci, Česi a Moravania, pripravovali ubytovanie, kultúrny program aj dopravné trasy. Autobus premával z Hlavnej ulice za jednotné cestovné tri koruny. Východoslovenské múzeum nielen počas "sokolskej" nedele, ale celý týždeň nevyberalo vstupné. Iba za jediný deň zaznamenalo vyše dvetisíc návštevníkov ( júni ich bolo za celý mesiac do deväť tisíc). V nedeľu bola predĺžená aj policajná hodina o dve hodiny, t.j. do druhej v noci. Pre sokolov platili vlastné predpisy - mohli byť vonku do polnoci kvôli kondícii. Po polnoci chodili po Košiciach sokolské hliadky a zisťovali svojich členov, ak neboli v ubytovniach. Ubytovne pre sokolov boli na Skladnej ulici v bývalej karanténnej stanici, v štátnej reálke na Poštovej (terajšia budova gymnázia) a obchodnej akadémii a v ľudovej škole na Hviezdoslavovej (terajšej budove Bocatiovej knižnice za budovou Východoslovenského múzea). Štáby boli všetky ubytované v posádkovej nemocnici. Študenti gymnázií mali ešte v júli možnosť získať štipendium, ktoré poskytovala francúzska vláda pre budúci školský rok 1921 - 1922. Podmienkou bola úspešná skúška z francúzštiny, ktorej sa v rámci štipendijného konkurzu mali podrobiť v Bratislave v Československom reálnom gymnáziu na Dunajskej ulici.
V budove školy na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach bola inštalovaná výstava kresieb, ručných prác, grafiky žiakov a štatistických údajov zo všetkých škôl a žúp východného Slovenska. Pred jej otvorením zasadili na dvere lipy priateľstva. Najlepšie práce mali vybrať na Orientálnu výstavu do Bratislavy, kde mala každá škola rezervované miesto. Ministerstvo vyzývalo k dôslednosti, aby nezostala niektorá zo škôl v hanbe, ak by zabudla poslať svoje exponáty. Lebo na výstave v Bratislave by boli iba prázdne miesta s názvom školy.
Na 3. júla 1921 pripadlo veľké študentské podujatie v novozriadených Gajdových kúpeľoch pri Ťahanovciach. Ich usporiadateľom bol Východoslovenský odbor Ústredného spolku československých profesorov v Košiciach a konali sa pod záštitou župana Dr. Rumana, generála Gajdu, podľa ktorého kúpele pomenovali a mešťanostu Košíc Dr. Nováka. Boli určené študentom východoslovenských stredných škôl v Košiciach, Levoči, Prešove, Sp. Novej Vsi. Pretekali v dvoch kategóriách - nad 16 rokov a do 16 rokov. Zaznamenané sú výsledky týchto prvých študentských športových slávností - možno niekto nájde v menách víťazov svojich príbuzných. V behu zvíťazil Leonard Rysuľa z Učiteľského ústavu v Spišskej Novej Vsi, v skoku do výšky Arnošt Šindler z Reálneho gymnázia v Prešove, druhý bol Košičan Štefan Eisenhút zo Štátnej vyššej priemyselnej školy v Košiciach (výkonom 155 cm) aj v skoku do diaľky 5,80 m. Najlepší vo vrhu guľou boli Jozef Kropáč z prešovskej reálky a Košičan Artur Friedmann (9,80 m), oštepom Ivan Sabo z košickej priemyslovky (37,50 m). Družstvá Učiteľského ústavu v Spišskej Novej Vsi, priemyslovky v Košiciach a reálky v Levoči sa umiestnili na prvých troch miestach v pentatlone.
V júli nebola v Košiciach uhorková sezóna nielen vďaka študentským športovým slávnostiam, sokolskému sletu, ale aj hosťujúcim súborom vrátane ochotníckych divadiel z iných miest na scéne Východoslovenského národného divadla, i koncertom posádkovej hudby v altánku v parku aj na Hlavnej ulici. Spomedzi ochotníkov mal úroveň Československý turistický klub. Predstavil sa v prvú júlovú nedeľu aj so spevokolom Foester z Košíc. V čase sokolského sletu bolo vidieť medzi jeho obecenstvom ľudí v krojoch. V národných krojoch prišli aj žiaci z Myslavy so svojím učiteľom do divadla i na vystúpenie sokolov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.