riaditeľ nesie komplexnú zodpovednosť a politici by sa na nižšie úrovne pozerať ani nemali (keď Peter Tóth zaútočil na Vladimíra Palka, KDH nežiadalo odstúpenie jeho, ale Vladimíra Mitra). Chcú len demisiu hovorcu a šéfa kancelárie Vladimíra Šimka. A to preto, lebo do spravodajstva Markízy vybľabotal, že SIS má informácie o rozsiahlej korupcii na ministerstve pôdohospodárstva. Kde, všakáno, šéfuje nominant SMK Zsolt Simon. BB (Bugár) a BB (výbor) tvrdia, že krasorečnením Šimka bol porušený zákon o SIS.
Kauza má - ako väčšinou - vecnú a politickú rovinu. Navyše aj právnu (bol či nebol porušený zákon?). Tú v tomto komentári ale nevyriešime a význam má - ako uvidíme - až pre budúcnosť. Zaujímať môže, samozrejme, najmä samotného Šimka. O jeho odvolaní rozhodne Pittner, ktorý sa odporučením BB výboru NR SR nechce riadiť, iba naň "prihliadať".
To, že "rozsiahla korupcia sa objavila pri rozdeľovaní poľnohospodárskych dotácií", konštatoval Ladislav Pittner vo svojej správe o činnosti SIS ešte v máji. Odvtedy správa visí na internete, každý si ju môže pozrieť - prečo BB výbor a BB Maďar doteraz o porušení zákona nehovorili? Nejde o žiadne sedempečatné štátne tajomstvo. Šimko len rozvinul do väčších detailov správu SIS. Nemenoval nikoho, kľúčová informácia, ktorú poskytol navyše, je špecifikácia súm, čo si v úplatkoch úradníci ministerstva údajne účtovali: "Desiatky až stovky miliónov korún". Pričom obvyklá "taxa" je - podľa Šimka - 10 percent poskytnutej dotácie.
Toľko - nič principiálne nového. Len trochu papriky na už zverejnenú informáciu, že existuje podozrenie z korupcie na Simonovom ministerstve. Napokon, už dávnejšie vieme aj o správe NKÚ, ktorá nehovorí síce priamo o korupcii, "len" o absolútne neprehľadnom prideľovaní dotácií. Podpredseda NKÚ Malý prezentoval hrôzostrašné príklady, keď členovia rezortných komisií prideľovali dotácie samým sebe. Zistená bola desaťmiliónová subvencia, na ktorú nebola napísaná ani žiadosť, bežne dostávali dotácie agropodnikatelia, ktorí dlhovali štátu obrovské sumy. Obdarené boli aj také firmy, ktoré už boli v konkurznom konaní! Že za tým všetkým korupcia nemohla nebyť, vidí každý kresťan - dokonca aj maďarský. Sám minister Simon sa k rezortným hrôzam už vyjadroval - vraj prijal opatrenia, aby sa nemohli opakovať. Ku kontrole, ktorá na základe informácií SIS teraz u neho beží, dnes poznamenáva, že "zistenia sa týkajú AJ predchádzajúceho vedenia ministerstva". To je dobré - AJ. Na ministerstve pôdohospodárstva sa proste korumpuje a kradne od nepamäti. To vedia všetci, aj menej informovaní ako BB výbor a BB Bugár.
Ak sa dnes tento stranícky predseda rozčuľuje, že ktosi vytrubuje neoverené skutočnosti, tak je obyčajný pokrytec, alebo chce odvrátiť pozornosť od samotného faktu korupcie na ministerstve SMK. A tiež od agrodotácií ako princípu - korunnou agendou SMK aj pre tento rok je totiž opäť navýšenie štátnej podpory pre družstevníkov. Tu je politická rovina; Béla sa chystá na veľký súboj s Miklošom, ktorý v prvom náčrte rozpočtu už naznačil zníženie agrosubvencií. Pre SMK by bolo mediálne zničujúce, keby sa podozrenie z obludného rozkrádania u Simona príliš prevetrávalo. To je jedna strana mince.
Nedá sa ale odpinkať ani Bugárovo podozrenie, že SIS stále pracuje ako vplyvová agentúra SDKÚ. A to aj vo vnútrokoaličnom zápase. Kvôli samotným dotáciám by Dzurinda (Mikloš) spravodajskú hru proti SMK nespustil. Iná vec je doteraz nepoškvrnená povesť SMK ako korupciou (na vrcholnej úrovni) nezasiahnutej strany. Odpútanie pozornosti na agrorezort stojí za hriech, najmä ak sú podozrenia na 99 percent opodstatnené (hoci minister nemusel o ničom konkrétnom vedieť). Napokon, môže ísť aj o kampaň samotnej tajnej služby, ktorá sa aktivizuje kvôli zákonu o SIS. Ten, s podstatne rozšírenými právomocami pre SIS, čaká na schválenie v NR SR. (Pripomeňme si napríklad záhadný nález výbušného zariadenia pred parlamentným zhromaždením NATO...) Podstatné je toto: Ak po mozgoch Bugára a spol. opätovne chodia podozrenia z politického zneužitia SIS či spravodajských hier v prospech SDKÚ, je totálne absurdné poľovať na hlavu hovorcu Šimka. Potom nech idú pekne po Pittnerovi - BB výbor aj BB predseda.
SIS oponuje tvrdeniu, že by porušila zákon. Vo vlastnej právnej analýze sa odvoláva na ústavu a zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Vraj prišiel redaktor Markízy a pýtal sa na dotácie - a Šimko odpovedal. Ak má pravdu služba a nie BB tandem, potom sme svedkami revolúcie; odteraz budú novinári chodiť na SIS po informácie ako na klavír. Pittner môže organizovať tlačovky o tom, koho sledovali a ktorá inštitúcia je momentálne z čoho podozrivá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.