Slovenská pobočka celosvetovej mimovládky preto zvažuje podnet na Ústavný súd.
Amnesty protestovala proti procesu s bieloruským vedcom, ktorý skúma následky výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ. Pred ambasádu mierilo asi tridsať ľudí s transparentmi, nedostali sa však ani do ulice, kde sídli, hoci demonštrácia bola dopredu ohlásená.
"Pri žiadnej inej demonštrácii sa nám nič podobné nestalo. Zároveň sme nikdy nevytvorili podozrenie, že budeme protestovať násilne," povedala Barbora Černušáková, vedúca kancelárie Amnesty v Bratislave. Podľa jej verzie policajti skupinku zastavili asi sto metrov pred budovou, pričom argumentovali obavou z narušenia verejného poriadku. Nakoniec jednému protestujúcemu dovolili odniesť na ambasádu petíciu. Bielorusi pritom o zvýšenú ochranu nežiadali.
"Je to ich územie, a my nesmieme pripustiť, aby naň vstúpil niekto druhý. Do ulice nemohli, lebo by porušili medzinárodné právo. Umožnili im odovzdať petíciu," povedal Ján Packa, šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Tvrdí, že do ulice nesmeli, lebo je tam i bulharská ambasáda. "Mohla byť ohrozená bezpečnosť. Nikto z Amnesty International mi nezaručí, že nie. Nie je to slobodne prístupná pôda ako pole niekde na lúke."
Amnesty sa obrátila na ministerstvo vnútra, odkiaľ čaká odpoveď. Ak ju neuspokojí, obráti sa na Ústavný súd, ktorý už nedávno v podobnom procese rozhodoval. Zastal sa cyklistov, ktorí pri svojom zhromaždení zablokovali dopravu, podľa jeho nálezu musí byť zaručené právo zhromažďovania.
Právnik Tomáš Kamenec, ktorý cyklistov zastupoval, tvrdí, že ústava je nad medzinárodným právom. Podľa neho polícia nemala právo uzavrieť celú ulicu, pretože je verejným priestorom. "Nemôže zabrániť občanom, aby sa pred ambasádou zhromaždili a vyjadrili politický názor, ak neohrozujú bezpečnosť alebo dôstojnosť diplomatickej misie."
Autor: miš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.