okamžite zavolala na číslo 158. Bolo to prvé, čo mi napadlo," hovorí Leopoldovčanka Martina.
Telefón zdvihol postarší policajt a povedal jej, aby zavolala leopoldovskú políciu. "Keď som mu povedala, že volám 158, povedal, že som sa dovolala do Bratislavy. Že ak chcem Leopoldov, mám volať pred číslom smerové číslo alebo zavolať 112."
Martina o tom, že pred pohotovostným číslom treba volať smerové číslo vôbec nevedela. "Na 112 mi povedali, že už posielajú sanitku, prišla o päť minút, chvíľu pred ňou prišli aj miestni policajti." Martina hovorí, že všetko napokon dobre dopadlo, ale odpoveď policajta ju zarazila.
Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič povedal, že občan nie je pred číslom 158 povinný zadať predvoľbu. "Jeho telefonát bude automaticky presmerovaný na okresné operačné stredisko toho okresu, z ktorého telefonuje." Ak je obsadené, prepojí ho systém na najbližší voľný okres.
Ažaltovič povedal, že policajt, ktorý zdvihol Martine telefón, nekonal správne. Úrad kontroly ministra vnútra urobil na operačnom stredisku krajského riaditeľstva v Bratislave kontrolu. "Policajt mal vybaviť oznámenie sám. Navyše nezaznamenal prijatý hovor v operačnom denníku operátora ani v protokole udalostí operačného dňa," povedal o výsledku kontroly. "Porušil niekoľko nariadení ministra vnútra a jeho nadriadený rozhodne o jeho disciplinárnom potrestaní."
Linky 150, 155 a 158 môžu občania používať do prvého júla 2007. Potom už bude fungovať iba jednotná záchranná linka 112. Funguje už aj dnes. "Občanom však odporúčame, aby v súčasnosti, ak potrebujú volať na políciu, použili linku 158," hovorí Ažaltovič.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.