vymenovania novej vlády.
Ešte včera sa na Pražskom hrade začali oficiálne konzultácie o podobe nového kabinetu. Na rokovania si hlava štátu pozvala úradujúceho predsedu ČSSD Stanislava Grossa, šéfa ODS Mirka Topolánka a predsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouseka. Lídrov unionistov a komunistov na konzultácie nepozval.
Klaus uviedol, že Gross včera hovoril o vývoji riešenia vládnej krízy. "Rozumiem tomu tak, že dochádza k istému procesu hľadania. Istý nášrt tohoto procesu som od neho počul," povedal. Gross, ktorý stále zdôrazňuje riešenie krízy bez pomoci komunistov, ale rozlišuje medzi "hlasovaním o dôvere" kabinetu, pri ktorom s KSČM nepočíta, a "bežnou politickou praxou". "Nech už z tejto situácie vznikne akékoľvek riešenie, tak bude nutné dať opozícii väčšiu možnosť, aby sa mohla podieľať na spravovaní tejto krajiny," uviedol. Zdôvodňoval to tým, že i opozícia nesie zodpovednosť za vývoj v štáte.
Gross z tejto zodpovednosti komunistov výslovne nevylúčil. V Poslaneckej snemovni v minulosti hľadali bežne u KSČM podporu napríklad pri presadzovaní legislatívnych predlôh nielen sociálni, ale i občianski demokrati. Gross s premiérom Vladimírom Špidlom tým pohrozili i koaličným partnerom, pokiaľ nebudú ochotní pristúpiť na protikorupčné zákony.
ODS rešpektuje, že novú vládu bude zrejme najprv zostavovať Stanislav Gross. Po rokovaní s predsedom ODS Mirkom Topolánkom to povedal Václav Klaus. Zároveň však nepotvrdil, že Grossa vytvorením kabinetu skutočne poverí. "ODS rešpektuje, že poverenie na hľadanie koaličnej väčšiny získa najprv predseda tej z minulých volieb vyplývajúcej najsilnejšej strany zastúpenej v Poslaneckej snemovni," prehlásil Klaus.
* * *
ČO VIEDLO K DEMISII
Špidlova koaličná vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU vznikla po parlamentných voľbách v roku 2002 a v snemovni mala len tesnú väčšinu 101 hlasov. Krízu v strane naštartoval neúspech expredsedu Miloša Zemana v prezidentských voľbách, fiasko v nedávnych eurovoľbách bol poslednou kvapkou k pádu premiéra a jeho kabinetu.
Svoje rozhodnutie oficiálne Špidla oznámil v stredu na večernom zasadaní vlády. Vyhlásil, že stav krajiny je lepší než pred dvoma rokmi, keď jeho vláda začínala. Podarilo sa zvládnuť povodne, naštartovať reformu verejných financií, vstúpiť do EÚ a napríklad i vypovedať nevýhodnú zmluvu na výstavbu diaľnice D 47, upresnil. Odchádzajúci premiér zopakoval, že sa rozhodol rezignovať preto, že vo svojej strane nenašiel dostatočnú podporu pre koncepciu vládnej koalície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.