jeho režimu. Podľa prítomných novinárov bol Saddám "skleslý a bojovný".
Bez prítomnosti právnika odmietol žalobu obsahujúcu sedem bodov. Pojednávanie trvalo asi 30 minút. Saddám, oblečený v čiernych šatách, obhajoval inváziu do Kuvajtu z roku 1991. "Kuvajt je iracké územie. Nevtrhol som tam. Vrátil som sa do Kuvajtu, lebo Kuvajťania kupovali iracké ženy za desať dinárov," citoval Saddámove slová predstaviteľ súdu citovaný agentúrou AFP. Podľa reportérov citovaných agentúrou Reuters Kuvajťanov označil za "psov". Pojednávanie označil za "divadlo" a povedal, že skutočným zločincom je americký prezident George W. Bush.
Saddáma do miestnosti priviedli so spútanými rukami, po vstupe do miestnosti mu ich sňali. "Som Saddám Husajn, prezident Iraku," citoval jeho slová novinár CNN.
Po Saddámovi iracký sudca predniesol obvinenia jednotlivo každému z 11 jeho najbližším spolupracovníkom, ktorí pred súd predstúpili jednotlivo.
Reportéri v budove súdu neďaleko bagdadského medzinárodného letiska uviedli, že Saddáma do budovy v priestoroch americkej základne priviedli z obrneného autobusu sprevádzaného štyrmi vozidlami Humvee amerických ozbrojených síl a vojenskou sanitkou. Do budovy ho eskortovali dvaja irackí väzenskí strážcovia, šesť ďalších čakalo vonku. Na základňu Saddáma priviezli vrtuľníkom z tajného miesta, kde ho Američania zadržiavajú. Pojednávania boli zaznamenávané televíziou, neboli však vysielané v priamom prenose.
Salím Šalábí, riaditeľ Irackého osobitného tribunálu (IST) oznámil, že Saddáma na včerajšom pojednávaní postavili pred jedného sudcu. Saddám na pojednávaní nemal žiadnych právnych zástupcov. Príprava formálnej žaloby môže trvať mesiace. Predpokladá sa, že exprezident bude obvinený z vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti. Začiatok procesu sa očakáva v roku 2005.
Po exprezidentovi si žaloby vypočuli ďalší obvinení, vrátane bývalého vicepremiéra Tárika Azíza a Hasana Alího al-Madžída, známeho ako "Chemický Alí" za jeho údajnú rolu pri nasadení chemických zbraní proti irackým Kurdom a proti Iránčanom. Americké ozbrojené sily, ktoré Saddáma a jeho spoločníkov držali ako vojnových zajatcov, všetkých v stredu z právneho hľadiska odovzdali Iračanom, naďalej ich však strážia.
Saddáma zadržali americkí vojaci v decembri, po ôsmich mesiacoch na úteku, v podzemnom úkryte neďaleko jeho rodného mesta Tikrít, kde ho našli s veľkou bradou a spustnutého. Šalábí oznámil, že Saddám pred sudcu predstúpil čistý a bez brady. "Vyzerá dobre, každý deň ho navštevuje lekár, je chudší a jeho vlasy sú trochu vlnité, ale inak je OK," povedal Šalábí pre AP Radio.
Očakáva sa, že Saddám bude obžalovaný za nasadenie chemických zbraní počas útoku na kurdské mesto Halabdža z roku 1988, kampaň proti irackým Kurdom z toho istého roku, zabitie 5 000 príslušníkov kurdského klanu Barzáníovcov z roku 1963, inváziu do Kuvajtu z roku 1990, zločiny počas vojny s Iránom (1980-88), ako aj za zločiny proti šiitom na juhu Iraku z roku 1991.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.