Považí, kde sa posledný júnový víkend uskutočnilo v poradí šieste kolo osemdielneho seriálu majstrovstiev sveta. Pre domácich pretekárov sa tak razom ponúkla jedinečná príležitosť zmerať si sily s najlepšími svetovými jazdcami, ktorí sa nám v posledných rokoch výrazne vzďaľujú aj preto, že našim pretekárom chýba potrebné ekonomické zázemie. Počas víkendu sme teda mohli sledovať výkony viacerých majstrov sveta aj legendy endura, ktorí si pochvaľovali nielen trať, ale aj prostredie, v ktorom sa v rámci kolotoča MS ocitli. Nejeden z nich zložil organizátorom poklonu, avšak našli sa aj takí, ktorí na tieto preteky nebudú spomínať v najlepšom.
Kolískou motocyklového športu na Slovensku je Považská Bystrica spoločne s neďalekou obcou Sverepec, kde stretnutia tých najlepších majú viac ako štyridsaťročnú tradíciu. Počas nich považskí organizátori pripravili niekoľko podujatí svetového rangu. Vo Sverepci a jeho okolí sa uskutočnilo niekoľko podujatí majstrovstiev sveta v motocyklových disciplínach a diváci mohli sledovať najlepších motokrosových i enduro pretekárov. Organizátorom sa podarilo nadviazať na predchádzajúce dobre pripravené podujatia enduráckej olympiády Šesťdňovou, ktorá sa na Považí uskutočnila v rokoch 1997, 1982 a 1991. V predvečer jubilejného 80. ročníka tejto súťaže, ktorá sa po viac ako desiatich rokoch opäť uskutoční na Slovensku v kolíske nášho endura, organizátori zo združenia POBYS pripravili ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v enduro.
Pre našich pretekárov to bola jedinečná príležitosť nadýchať sa atmosféry špičkového podujatia v podaní tých najlepších pretekárov a otestovať svoje jazdecké schopnosti. Svetové enduro ani na chvíľu nedovolí nikomu zdriemnuť, o čom sa mohli presvedčiť aj naši pretekári, lebo pri našej neúčasti v tomto kolotoči urobilo poriadny krok vpred. Potvrdzujú to aj slová predsedu Enduro a Rely komisie Slovenskej motocyklovej federácie Petra Lazara. "Každá športová disciplína posúva svoje možnosti dopredu a inak tomu nie je ani v tomto športe. Svet pri našej absencii urobil veľký krok dopredu a vznikla citeľná medzera medzi profesionálmi a amatérmi. Pre našich starších i mladších pretekárov to bola dobrá skúsenosť zmerať si sily so skúsenejšími jazdcami. Ako organizátori sme maximálne využili možnosť divokých kariet pre našich jazdcov, aby okúsili atmosféru svetového podujatia. Aj preto tieto preteky považujem za generálku na budúcoročnú Šesťdňovú, ktorá sa uskutoční v Považskej Bystrici a pritiahne k nám výkvet svetového endura," povedal P. Lazar.
Kým v predchádzajúcich rokoch sa enduro jazdilo v piatich triedach, v tomto roku došlo k zmene, ktorá má tento šport viac zatraktívniť a hlavne sprehľadniť a preto sa už jazdí iba v troch E1 (dvojtakty s objemom motora od 100 do 125 cm3 spolu so štvortaktmi od 175 do 250 cm3) , E2 (dvojtakty s objemom motora od 175 do 250 cm3 a štvortakty od 290 do 450 cm3) a E3 (dvojtakty od 290 do 500 cm3 a štvortakty od 475 do 650 cm3).
Na trati sa tak mohlo predstaviť až šestnásť pretekárov so slovenskou licenciou, medzi ktorými nechýbal ani sedemnásťročný Košičan Róbert Kapajčík, ktorý svoj krst ohňom a konfrontáciu so svetovou špičkou absolvoval počas Medzinárodnej Šesťdňovej súťaži v Jablonci v roku 2002. Na Považí sa predstavil v triede E1, v ktorej je najväčšou hviezdou niekoľkonásobný majster sveta Austrálčan Stefan Merriman, ktorý v tomto roku jazdí na motocykli Yamaha. Tento postavou malý pretekár počas oboch dní považských zápolení bol najrýchlejší nielen vo svojej triede, ale aj v absolútnom poradí. Hoci trať bola podľa slov viacerých pretekárov veľmi náročná, Merriman ju hodnotí ako veľmi dobrú. Na Slovensku nebol po prvý raz, naposledy sme ho mohli sledovať v roku 2001, keď sa na Považí jazdili preteky MS. "Myslím si, že trať bola v porovnaní s tou spred troch rokov ešte náročnejšia a spĺňala všetky kritériá enduro. Som rád, že sa mi podarilo zvíťaziť po oba dni v absolútnom hodnotení," povedal stále usmiaty S. Merriman. Mladý slovenský talent Róbert Kapajčík, ktorý s týmto majstrom sveta vlani absolvoval kemp v Taliansku, zaostal za ním o tri a pol minúty a obsadil 17. priečku v prvý deň, v druhý deň si o jednu priečku polepšil. "Pred začiatkom súťaže sme sa s Merrimanom stretli a prehodili niekoľko slov, pričom mi zaželal na domácej trati veľa úspechov. V prvý deň som urobil na trati viac chýb, niekoľkokrát som padol na testoch, čo sa prejavilo aj na dosiahnutých časoch. V druhý deň to už bolo y mojej strany lepšie, avšak trať bola oveľa náročnejšia a rozbitejšia a dala viac zabrať. Náročné boli niektoré výjazdy a v druhý deň mi museli pomáhať maršali. Tieto preteky vo mne opäť zanechali plno dojmov, veď okolo seba som mal samých vynikajúcich jazdcov. Bolo príjemné, keď ma na trati ľudia povzbudzovali a burcovali vo mne maximálnu sústredenosť, aby som dosiahol čo najlepší výsledok. Presadiť sa v silnej konkurencii nebolo jednoduché a s dosiahnutými výsledkami môžem byť spokojný, hoci verím, že raz budem dosahovať časy v prvej desiatke," povedal R. Kapajčík, ktorý do hodnotenia MS získal 9 bodov. V rovnakej triede slovenské farby zastupovali aj Tomáš Čipka a Marek Giertl.
Najväčšie zastúpenie mali Slováci v triede E2 a na štart sa ich v nej postavilo 10, medzi nimi bol aj skúsený harcovník Emil Čunderlík, ktorý už má na svojom konte nejeden významný úspech a hoci mu opäť pribudlo niekoľko rokov, z jazdeckého umenia nič nestratil. V mikrosúboji s mladíkmi zo Slovenska vyšiel veľmi úspešne a dokázal sa vtesnať do bodovanej dvadsiatky. Smolu v tejto triede mal Ivan Jakeš, ktorý si po oba dni počínal viac ako dobre, avšak v posledných testoch oboch dní musel vypiť kalich horkosti až do dna. V sobotu skončil kvôli roztrhnutej reťayi a v nedeľu ho zradila spojka. "Čo k tomu povedať? V prvý deň reťaz, nepochopiteľná záležitosť, vôbec neviem, ako sa to môže takto roztrhnúť a v druhý spojka. Považská Bystrica je vždy extrémne ťažká, či je sucho alebo mokro. Nepršalo počas pretekov, ale trať bola mokrá od predchádzajúceho dažďa. Vzhľadom na to, že som preteky nedokončil ani v jeden deň môžem povedať, že to bol dobrý tréning. Viditeľne som sa v nedeľu zlepšoval, dával som si takmer 20 sekúnd na jednotlivých testoch a jazdilo sa mi skutočne dobre," povedal I. Jakeš, ktorý plánuje v budúcom roku absolvovať celý šampionát majstrovstiev sveta. Neskrýval však sklamanie zo slabšieho počtu zahraničných jazdcov (51), ktorí sa zišli na Považí. "Ak majú na svete jazdiť iba továrenskí jazdci, tak nemá význam sa s niečím trápiť." K legendám svetového endura patrí aj útly Angličan Paul Edmondson, ktorý si na slovenskej trati vyjazdil 2. a 4. miesto. Ako sám priznal, na to, aby súperil o prvé miesto so Salminenom, nie je dosť pripravený, preto sa sústredil na udržanie 2. priečky v priebežnom hodnotení MS. "V prvý deň sa mi išlo lepšie a bolo to vidieť aj na výsledku, v druhý to bolo horšie. Urobil som viac chýb a ponúkol šancu súperom. Trať bola dobre pripravená, rovnako i organizácia fungovala a vyhovovalo mi aj počasie, ktoré tu panovalo. Musím však povedať, že tieto preteky boli veľmi náročné. Oproti môjmu predchádzajúcemu pobytu na Považí sa veľa zmenilo, ale jedno podstatné zostalo organizátori, ktorí majú tento šport veľmi radi," vyznal sa zo svojich dojmov P. Edmondon.
Pozornosť slovenských priaznivcov endura sa sústreďovala na triedu E3, v ktorej štartoval bývalý majster sveta z roku 1991 Jaroslav Katriňák. Na tejto trati v rámci majstrovstiev sveta nechýbal ani pred tromi rokmi a tak sa dalo očakávať, že v známom prostredí zahraničným pretekárom nič nedaruje. Tento skúsený pretekár sa však dopustil jazdeckej chyby, po ktorej zo súťaže odstúpil. "Nikdy predtým som nemal na týchto súťažiach hodinky, a stále som sa mal koho opýtať na čas. Tentoraz som si ich práve na túto príležitosť kúpil a stala sa mi takáto vec. Zle som sa pozrel a do časovej kontroly som prišiel s dvojminútovým predstihom. Vedel som, že na tejto trati a v silnej konkurencii túto stratu nedokážem zlikvidovať, preto som už v súťaži nepokračoval," ozrejmil svoje nečakané odstúpenie J. Katriňák. V tejto triede sa nedarilo ani Martinovi Kuželovi, no viac radosti urobil Štefan Svitko, ktorému po oba dni patrilo 11. miesto. Považskobystrickí organizátori opäť potvrdili, že dokážu pripraviť podujatie na svetovej úrovni a dali tak všetkým jazdcom do rúk pozvánku na budúcoročnú endurácku olympiádu - medzinárodnú Šesťdňovú súťaž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.