priemerného veku sa výrazne posunula hranica medzi mladosťou, stredným vekom a starobou. Slovo staroba dnes akosi ľudia nemajú radi, lebo predstavy o aktívnej starobe sa rozchádzajú s realitou.
Aby sme sa cítili mladšími v starobe, mali by sme si od tridsiatky osvojovať pravidlá, ktoré nám to umožnia a odporúča ich nemecký genetik Holger Höhn, ktorý je autorom myšlienky, že na starobu sa treba pripravovať v tridsiatke a ktorý si svojich šesť pravidiel overil u niekoľkých stoviek ľudí a publikoval v časopise Psychologie Heute. Sú to: nezávislosť, striedmosť, pravidelný pohyb, záujem o súčasné dianie, hrdosť, jedinečnosť.
NEZÁVISLOSŤ
Schopnosť rozhodovať sa samostatne a nezávisieť od druhých je dôležitá v každom veku, a teda aj v starobe. Odchod od rodičov býva pre mladého človeka bolestný, no v pokročilom veku sa mu to mnohonásobne vráti. Samostatné rozhodovanie je pre staršieho človeka jedným z hlavných pilierov jeho sebavedomie.
STRIEDMOSŤ
Fajčiari, alkoholici a obézni ľudia žijú kratšie než tí, čo pri jedení a pití poznajú mieru. Vo všeobecnosti platí, že s pribúdajúcim vekom by človek mal postupne obmedzovať príjem kalórií i konzumáciu pochutín a alkoholu. Vedci tvrdia, že pri menších porciách jedla spotrebujú bunky menej kyslíka. Kyslík indukuje vytváranie chemicky reaktívnych zlúčenín, takzvaných voľných radikálov, ktoré narúšajú vnútornú štruktúru buniek, a tak urýchľujú proces starnutia organizmu. Na jeho spomalenie stačí obmedziť príjem potravy o štvrtinu alebo aspoň zvýšiť spotrebu ovocia, zeleniny a rýb. Tieto potraviny obsahujú vitamíny A, C a E, ktoré spoľahlivo chránia organizmus pred voľnými radikálmi.
PRAVIDELNÝ POHYB
Lekári upozorňujú, že začať aktívne športovať nikdy nie je neskoro. Pravidelný pohyb znižuje riziko cukrovky, srdcových chorôb, osteoporózy, hypertenzie, infarktu myokardu a zlepšuje funkcie vnútorných orgánov. Telo udržíte v optimálnej kondícii vtedy, keď si každý deň vyhradíte pol hodiny na tréning.
ZÁUJEM O SÚČASNÉ DIANIE
S pribúdajúcimi rokmi ustupujú do úzadia búrlivé stránky ľudskej povahy a vystrieda ich pokoj a nadhľad. Nezriekajte sa príležitostí na oboznámenie sa s dôležitými fenoménmi súčasnosti, napríklad internetom, a dokážte, že nepatríte do starého železa.
HRDOSŤ
Správne pochopená hrdosť patrí k pozitívnym ľudským vlastnostiam. Kto je hrdý na svoj zovňajšok, osobné úspechy, deti, partnera a svoje záľuby, oplýva sebavedomím a depresie či bezmocnosť sú preňho neznámym pojmom.
JEDINEČNOSŤ
S pribúdajúcim vekom sa zvýrazňujú jedinečné črty ľudskej povahy. Životné skúsenosti, charakter a povahové vlastnosti vyformujú z človeka originálnu osobnosť. Originálnymi osobnosťami sú ti, čo sa neboja ísť proti prúdu aj za cenu straty pohodlia a výhod bez ohľadu na vek.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.