citrónovú. Obidve pomáhajú urýchľovať hojenie rán aj kostí. Podporujú očistu pečene a obličiek od najrôznejších jedovatých látok, vznikajúcich ako splodiny látkovej výmeny. Citrón je jedným z najlepších liekov na zažívanie, pretože stimuluje tvorbu žlče. Tak isto ako aj cibuľa zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
Plody, šťava a kôra sú bohaté na vitamíny a minerály. Šťava upokojuje nádchu, kašeľ, bolesť v hrdle, znižuje horúčku a pomáha proti bolesti hlavy. To neznamená, že sa budeme dopovať megadávkami šťavy z desiatich citrónov. Tie by nám veľmi nepomohli, organizmu si musí zvykať pomaly.
Najlepšie je používať citrón v kombinácii s vodou, najmä v zime je účinný tzv. "horúci citrón": čerstvú citrónovú šťavu zmiešajte s teplou vodou a oslaďte medom. Z usušených chemicky neošetrených citrónových šupiek sa dá pripraviť čaj proti prechladnutiu. Dospelí môžu na zahriatie vyskúšať grog zo šťavy, vriacej vody osladenej medom a malej dávky alkoholu.
Rýchle tipy:
Proti angíne: šťavu z jedného citróna vytlačte do pohára vody a kloktajte.
Zapálené ďasná: použite vytlačenú šťavu alebo vnútornú šupku na masáž ďasien. Citrón s medom je veľmi výživná zmes, ktorá lieči afty a ústne zápaly.
Bodnutie hmyzom: neutralizuje sa, ak postihnuté miesto potriete plátkom citróna.
Popraskaná koža: zmiešajte citrónovú šťavu s rovnakým množstvom glycerínu a potierajte.
Lámanie nechtov: ráno a večer zvlhčujte nechty šťavou z citróna.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.