si za socializmu tajne vyhĺbili vo svojej modlitebni na Jesenského ulici minibazénik na krstenie nových baptistov, pretože krst (baptism) je pre nich veľmi dôležitý.
Podobne sa zariadili i Židia, aby sa mohli pred dôležitými rituálmi očisťovať (najmä symbolicky). Ich bazénik teda volajme židovským rituálnym kúpeľom (či jedným slovom mikve). Ten sa už vyše storočia nachádza v pivnici domu na Krmanovej ulici 6. Suterén so spomínaným kúpeľom má rozmery 10 x 7,5 metra. Jeho výška je taká, že musíte zostúpiť schodmi o tri poschodia do podzemia, aby ste sa omočili v kvapalnom skupenstve. Kapacita bazénika musela byť najmenej 762 litrov a mal byť taký hlboký, aby sa doň ponoril aj dospelák. Neuveriteľne číra voda je tam i dnes, a to aj napriek tomu, že pôvodne presakovala z neďalekého Čermeľského potoka, ktorý, keď už prešiel celou Hlavnou ulicou, zobral to cez Krmanovu a Drevný trh smerom do Mlynského náhonu. Práve takýto prirodzený vodný zdroj je pre Židov podmienkou na zriadenie kúpeľa. Ďalšou je, že voda nesmie byť ohrievaná priamo, preto ju zohrievali parou. Na to slúžila liatinová pec, ktorá sa tiež zachovala. Zachované sú i dobové keramické dlažby a obklady, ale vlastne celý kúpeľ, preto ho mohli ešte donedávna sem-tam využívať. Židov, ktorí by sa klasickým spôsobom silou-mocou chceli kúpeľne očisťovať, už ale v Košiciach takmer niet. (Pre tých, ktorí túto tradíciu rešpektujú, postavili krátko po revolúcii moderné mikve.) Aj preto pamiatkový ústav navrhoval (bezúspešne) umiestniť do historického mikve expozíciu židovskej kultúry. Zdôraznil by sa tým aj fakt, že zrejme ide o najstaršie zachované mikve na Slovensku.
Naviac aj celé zachované okolie kúpeľov tvorí dvor na spôsob typického židovského geta. Je v ňom nielen najstaršia zachovaná synagóga v Košiciach, ale aj stále činná a pekne udržiavaná modlitebňa. Vo dvore je taktiež byt rabína, kóšer kuchyňa, kde varia z rituálne pripravených zvierat (a na obed v pracovné dni tam môžete zájsť aj vy), ako aj kancelárie Židovskej náboženskej obce v Košiciach, klub mladých i klub seniorov. V tom istom dvore bola kedysi ešte aj predajňa kóšer mäsa, byt šocheta, ktorý to mäso pripravoval a predával, židovská radnica i zdravotné stredisko, takže išlo o židovské mestečko v malom. Jeho podobné zväčšeniny nájdete v každom poriadnom meste Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.