aj to, ako takýmto neduhom môžeme predchádzať:
Prevracanie kŕmidiel a močenie do nich: Kŕmidlá upevníme vo výške 10 až 15 centimetrov (podľa veľkosti plemena) nad podlahou. Môžeme tiež použiť kŕmidlá, ktoré zavesíme z vonkajších či vnútorných strán králikárne. Hrany majú zahnuté dovnútra, čo zamedzuje aj ďalšiemu zlozvyku - vyhrabávaniu krmiva.
Močenie samice na mláďatá netreba považovať za zlozvyk. Ak samici prechladne močový mechúr, často neudrží počas dojčenia moč. V takomto prípade ju umiestnime do teplejšieho prostredia a dobre podstielame. Okrem moderných liečiv, v minulosti podávali chovatelia králikom aj zmiešaniny malého množstva prášku z puškvorcového koreňa alebo borievky.
Počas horúcich dní králiky vyťahujú z jasieľ čerstvo nakosenú trávu. Potom si na ňu ľahnú, aby sa ochladili. V takýchto dňoch vložíme ráno do jasieľ len toľko krmiva, koľko skonzumujú v priebehu polhodiny až hodiny. Na noc im však ponúkneme dostatok zeleného krmiva. Aj počas kŕmenia zeleným krmivom podávame zvieratám dostatok pitnej vody (najlepšie sú vonkajšie napájadlá). Nemusíme sa báť, že sa zdujú, lebo samy sa naučia regulovať prísun vody i krmiva.
Olizovanie drôtených a kovových častí králikárne. Príčiny sú rôzne - nedostatok soli v kŕmnej dávke, deficit vody a podobne. Napájanie musí byť preto dostatočné. Zmesi krmív obohacujeme vitamínmi a minerálnymi látkami.
Konzumovanie pochúťok znečistených výkalmi. Kúsky chleba a rôznych pochúťok si králiky odnášajú do kútov, kde kalia a tam ich konzumujú. Takéto miesto je vhodné častejšie prikrývať čistou slamou. Miešanky podávame dobre rozdrobené.
Neporiadok v koterci. Samicu, ktorá často kalí po celom koterci, pokiaľ nie je mimoriadne cenná, vyradíme z chovu. Nie je totiž dobrým príkladom pre svoje mládaťá.
Samica vyhodí mláďatá z hniezda a nechá ich uhynúť, ale králiky nepožiera. Aj takéto správanie sa niekedy mylne označuje za zlozvyk. Väčšinou ide o samicu s malou alebo nedostatočnou produkciou mlieka. Ak napríklad porodí osem alebo viac mláďat a inštinktívne cíti, že nemá dostatok mlieka pre všetky, zredukuje vrh - vyradí menej životaschopné králiky. Skúsenejší chovatelia odporúčajú ponechať samici toľko mláďat, koľko má mliečnych bradaviek (osem).
Mnohí chovatelia nechávajú pod matkou menej mláďat (dosahujú dobrý vzrast, na výstavách vyzerajú pekne). V populácii králikov takto selektovaných počas niekoľkých generácií však klesá plodnosť, vrhy sú menej početné, dokonca sa v chovoch objavujú neplodné samice. Plodnosť a schopnosť odchovávať mláďatá sú dedičné vlastnosti. Je preto potrebné rešpektovať, že výberom chovných jedincov a správnou výživou ovplyvňujeme aj kvalitu vrhov.
Julian SIKA, posudzovateľ králikov
Autor: Huby nás vždy varujú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.