Ďalšie plemená s dobrou dojivosťou
Obľúbeným plemenom hnedej farby je koza toggenburská. Mlieková produkcia je na úrovni 750 kilogramov. Chová sa vo Veľkej Británii, v USA, Kanade a v Južnej Afrike. Z dostupných krajín v Nemecku a vo Švajčiarsku, ktoré je jeho domovinou.
Ešte lepšiu mliekovú produkciu má nemecká strakatá ušľachtilá koza, a to až 1 000 kilogramov. Tvorí 70 percent populácie kôz v Nemecku a chová sa aj v Rakúsku.
Francúzska alpínska koza nadojí o niečo menej mlieka, ale vyniká prekrásnou hnedou až hnedočervenou srsťou s čiernym pásom nad chrbticou a pokojnou, k človeku priateľskou letorou. Okrem Francúzska sa chová v USA a Kanade.
Z takmer nedostupných je to koza maltézska (India a Sudán). Produkcia mlieka je na úrovni 750 kilogramu, ale podiel tuku dosahuje 4,8 percenta a bielkovín 3,8 percenta.
Koza kamzičia je typickou horskou kozou Švajčiarska. Živú hmotnosť dosahuje 45 kilogramov a nadojí do 660 kilogramov mlieka. Je exteriérovo príjemná s hnedou až gaštanovou srsťou a čiernym pásom nad chrbticou, ktorý sa odborne nazýva úhorí pruh.
A čo odporučiť chovateľom, ktorí chcú niečo celkom iné, teda uprednostňujú krásu a radosť zo zvierat? Treba povedať, že ku kráse sa občas pridá aj dobrý produkčný efekt. Hitom v Českej republike, ale aj v ďalších okolitých krajinách je koza kamerúnska zdrobnená. Názov je veľavravný, v kohútiku meria 45 až 50 centimetrov a váži približne 25 kilogramov. Je to rôznofarebná kozička zoologických záhrad, ale s relatívne dobrou mäsovou produkciou.
V Pakistane, Indii a v Číne sa chová značný počet rôznych plemien kôz. Sú mliekového, mäsového i vlnového typu s orientáciou na kožky, ale prenášajú aj bremená. Pre nás sú však nedostupné.
ATRAKTÍVNE VLNOVÉ TYPY
Ďalšie dve plemená kôz pre hobby chovateľov sú vlnové typy - mohérové a kašmírové. Ich exteriér (zovňajšok) je mimoriadne príťažlivý. Žiaľ, na Slovensku sa s najväčšou pravdepodobnosťou v čistej forme nechovajú. V menšom počte sú v ČR. Mohérová koza, nazývaná aj angorská má živú hmotnosť 30 až 35 kilogramov. Obidve pohlavia sú rohaté. Capy majú rohy priam impozantné - špirálovite stočené nad chrbtom, pričom dosahujú približne dve tretiny trupu. Vlna meria až 30 centimetrov, má vysokú obrúčkovitosť a vynikajúci, tzv. listrový lesk. Plodnosť kôz je len málo cez 100 percent a mliekovosť takisto sotva presahuje 100 kilogramov.
Veľkosťou ani živou hmotnosťou sa veľmi neodlišujú kozy kašmírové. Atraktívne sú najmä tým, že časť ich vlny, tzv. pesíky sú hrubé len 7 až 20 mikrometrov (1 mikrometer - tisícina milimetra), preto patria k najjemnejším živočíšnym vláknam. Kašmírové kozy sú plodnejšie (140 až 160 percent).
Farba oboch plemien je prevažne biela, jestvujú však aj rázy so šedou, hnedou až čiernou farbou.
Mimoriadne atraktívnym exteriérom či farbou sa vyznačujú plavenská, awalliská či poitevínska koza, ale tiež bagot aschami a somálska koza. Všetky uvedené plemená sa chovajú v Nemecku.
Doc. Ing. Dušan OCHODNICKÝ, CSc.
Autor: Huby nás vždy varujú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.