Korzár logo Korzár

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY O BRIGÁDACH

Kde a kedy začať s hľadaním práce na leto?Rada, že brigádu treba hľadať čo najskôr, je v tomto období pasé, ale do budúcnosti si zapamätajte, že s

Kde a kedy začať s hľadaním práce na leto?

Rada, že brigádu treba hľadať čo najskôr, je v tomto období pasé, ale do budúcnosti si zapamätajte, že s hľadaním treba začať už v jari. Všímajte si inzeráty v novinách a z vlastnej iniciatívy sa informujte napríklad na benzínových pumpách, kde býva najväčší nátresk, pretože sa tam dá slušne zarobiť. Neobchádzajte ani brigádnické centrá, kde sa dá brigáda zaistiť. Ideálnou možnosťou v dnešnej dobe je internet. Existuje kvantum webstránok, ktoré ponúkajú zoznamy voľných miest. Napríklad www.brigadnici.sk, www.studentservis.sk, www.profesia.sk, www.noslus.sk, www.job.sk, kariera.zoznam.sk, www.pracujeme.sk, www.nextplus.sk a iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké rôzne práce môžem v agentúre nájsť a ktoré môžem vykonávať?

Poväčšine sa brigády v agentúrach delia na dlhodobé a krátkodobé. Medzi krátkodobé patrí roznášanie letákov, kancelárske práce, triedenie materiálu či pomocné práce na stavbách. Dlhodobé sú najčastejšie vykladanie tovarov v hypermarketoch, promočné akcie, práca pokladníka, dokonca sa dá vychytiť aj miesto telefónneho operátora či recepčnej, čo môže neskôr prejsť až do trvalého pracovného pomeru.

Pracovať cez agentúru môže každý, kto v nej je registrovaný. Zamestnávateľ môže podľa zákona zamestnať mladistvých (od 15 do 18 rokov) len prácami, ktoré sú primerané ich fyzickému a psychickému vývoju a neohrozujú ich mravnosť. Niektoré brigádnické centrá vedia nájsť brigádu aj nezamestnaným, tí sa však o voľných miestach na brigádu môžu informovať aj na svojom úrade práce. Ak si hľadáte brigádu na vlastnú päsť, sami potom uzatvárate aj Dohodu o brigádnickej práci alebo Dohodu o vykonaní práce so svojim zamestnávateľom. Potom dostanete výplatu raz mesačne (aspoň obvykle to tak býva).

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi 'Dohodou o brigádnickej práci' a 'Dohodou o vykonaní práce' a čo v nich má byť uvedené?

Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzavrieť len s človekom, ktorý má štatút študenta. Predpokladaný rozsah pracovného času nesmie byť viac ako 100 hodín ročne. Zákon hovorí aj o tom, že brigádnik nemôže pracovať viac, ako je polovica týždenného pracovného času. Pre brigádnika to znamená, že podľa platných zákonov môže pracovať len 20 hodín týždenne. Mladistvý brigádnik môže pracovať maximálne 8 hodín denne. Prax však býva iná a brigádnici pracujú aj niekoľko týždňov i mesiacov aj 12 hodín denne. Pre brigádnikov platí zákaz práce nadčas, práce v noci a pracovnej pohotovosti.

Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára s fyzickou osobou, kde predpokladaný rozsah prác nepresahuje 300 hodín v roku. Obe je potrebné uzavrieť písomne, inak sú neplatné!

SkryťVypnúť reklamu

V jednej, či druhej musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Dohoda sa musí písomne uzavrieť najneskôr deň pred nástupom do práce. Jedno vyhotovenie Dohody je zamestnávateľ povinný vydať brigádnikovi. Ako bolo uvedené, nepísaná dohoda je neplatná. Zamestnávateľ vám môže sľúbiť, že pri práci načierno vám dá o 10 Sk na hodinu viac, ale ak by vám napríklad nevyplatil žiadnu mzdu, vy sa nemôžete brániť, pretože žiadnu dohodu nemáte. Spory vyplývajúce z oboch typov dohôd sa na súde prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru.

Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o brigádnickej práci študentov neukladajú povinnosť zamestnávateľovi platiť odvody poistného na jednotlivé druhy poistenia, s výnimkou poistného na úrazové poistenie, čo je 0,8% z príjmu brigádnika.

Majú brigádnici nárok na stravu platenú zamestnávateľom a prestávku počas práce?

Pre zamestnávateľa nevyplýva povinnosť zabezpečovať stravovanie fyzickej osobe, s ktorou uzatvoril Dohodu o brigádnickej práci študentov alebo Dohodu o vykonaní práce. Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný poskytnúť zamestnancovi po 6 hodinách práce pol hodinovú prestávku na jedlo a odpočinok, avšak ZP neupravuje problém prestávok pri spomínaných Dohodách, takže je to na vzájomnej dohode medzi brigádnikom a zamestnancom, ktorá má byť písomne ukotvená v Dohode.

Čo ak spôsobím zamestnávateľovi škodu?

Väčšina agentúr, ktoré brigádnické práce poskytujú, sú proti škodám spôsobeným ich brigádnikmi poistené. Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril Dohodu o brigádnickej práci (alebo aj o vykonaní práce) za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce. Ak stratíte peniaze alebo spôsobíte manko, za vzniknutú škodu opäť zodpovedáte len do výšky tretiny vzniknutej škody, a v prípade, ak máte podpísanú Dohodu o hmotnej zodpovednosti, hradíte všetku škodu. Z vlastného vrecka platíte aj v prípade, ak stratíte nástroje, pracovný odev či iné pomôcky potrebné k práci, ktoré ste dostali od zamestnávateľa.

Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za škodu, ktorú utrpel pri výkone práce podľa uzatvorenej dohody alebo v priamej súvislosti s ním, rovnako ako zamestnancom v pracovnom pomere.

Aké povinnosti mám ako brigádnik?

V prípade choroby, alebo iných vážnych dôvodov, kedy sa nemôžete dostaviť na dohodnutú brigádu, je potrebné telefonické ospravedlnenie vo vašej agentúre v dostatočnom časovom predstihu, ktorý má každá agentúra iný. Na dohodnutú brigádu sa musíte dostaviť s časovou rezervou tak, aby v stanovený čas skutočne začali pracovať. Pokiaľ na na dohodnutú brigádu bez ospravedlnenia nedostavíte, bude po Vás požadovaná finančná náhrada v hodnote niekoľko sto korún.

Prácu vykonávajte svedomite a poctivo (v prípade sťažností na kvalitu práce, morálku a podobne, môže byť brigádnik finančne postihnutý a mať zákaz vykonávať brigády v danom centre). Podľa nového zákona je na pracovisku zakázané fajčiť.

Ako brigádu ukončiť?

Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla. Oba typy Dohôd sa uzatvárajú na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej zrušenia (napr. výpoveďou; možno dojednať výpovednú dobu - to je doba, ktorú ešte po podaní výpovede budete pracovať). Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia pracovného pomeru nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Autor: Palo DUŇÁK

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 004
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 452
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 557
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 530
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 461
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 183
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 766
  1. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  2. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  3. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  4. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  5. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  6. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  7. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 229
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 054
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 377
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 105
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 359
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 14 028
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 634
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 237
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  2. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  3. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  4. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  5. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  6. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  7. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 229
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 054
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 377
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 105
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 359
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 14 028
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 634
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 237
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu