citlivé informácie". Včera to oficiálne oznámila ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi. Ten žiadal o povolenie zmluvu zverejniť, pretože k tomu vládu zaviazal parlament.
Rusko tvrdí, že ak by zamietavé stanovisko Hyundai/Kia nerešpektoval, vystavil by sa riziku trestného stíhania pre vyzradenie obchodného tajomstva. "Uznesenie parlamentu nás zaväzuje k protiprávnemu konaniu," povedal.
Iniciátor uznesenia Róbert Madej zo Smeru na zverejnení dokumentu stále trvá. Ak sa tak nestane, sú poslanci odhodlaní obrátiť sa na súd. "Budeme tlačiť aj do politickej zodpovednosti," vraví Madej. Pripustil, že na rad môže prísť aj návrh na odvolanie Ruska z ministerského kresla: "Jednou z možností vyvodenia politickej zodpovednosti je aj táto."
Prezident Hyundai/Kia pri podpise zmluvy vyhlásil, že je na rozhodnutí našej vlády, čo zverejniť a čo nie. Rusko si to vysvetľuje nedostatočnou informovanosťou prezidenta firmy v danom okamihu. Analytik M.E.S.A. 10 Marek Jakoby je však presvedčený, že predstaviteľ takejto spoločnosti presne vie, o čom hovorí. Hyundai/Kia napríklad nedávno postavila podobne veľký závod v Alabame v USA. Tam je zmluva verejnosti prístupná.
"Text dohody medzi štátom a investorom bol zverejnený," povedala SME Anita Archie, zástupkyňa šéfa alabamskej štátnej Rady pre rozvoj, ktorá s Hyundai o investícií vyjednávala. Dokument, popisujúci záväzky štátu aj automobilky, si teda mohol prečítať každý občan štátu Alabama. Podobne aj v Českej republike sú zmluvy s investormi z veľkej časti prístupné.
"Podľa platného zákona musí byť všetko, čo hovorí o záväzkoch štátu a záväzkoch spoločnosti, k dispozícií verejnosti," povedala Archie. Výnimkou je len obchodné tajomstvo, pričom Alabama sa priamo dohodla s investorom, čo všetko môže byť zverejnené.
Autor: MICHAL FRIŠ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.