sexuálne styky medzi mužmi. Konštatuje sa to v správe Programu OSN na boj proti AIDS uverejnenej včera pri príležitosti 15. Medzinárodnej konferencie o AIDS, ktorá je naplánovaná v thajskom Bangkoku v dňoch 11. - 16. júla.
Epidémia prenosu vírusu HIV a AIDS sa v krajinách bývalého sovietskeho zriadenia, šíri „rýchlosťou, doteraz vo svete nepoznanou", vybrala agentúra AFP zo správy OSN. V krajinách strednej a východnej Európy bolo v roku 2003 infikovaných vírusom HIV 360.000 osôb a počet ľudí žijúcich s vírusom HIV dosiahol 1,3 milióna. Na porovnanie, v roku 1995 ich bolo 160 000. Vlani v týchto krajinách zaregistrovali 49 000 osôb, ktoré zomreli na AIDS. „Zarážajúci je fakt, že vyše 80 percent infikovaných nemá ešte 30 rokov, kým v štátoch západnej Európy je to 30 percent obyvateľov tejto vekovej kategórie," vybrala AFP zo správy Programu OSN na boj proti AIDS.
Ukazovateľ infikovaných v dospelej populácii (15-49 rokov) dosiahol 0,6 percenta, čo je o 50 percent viac ako pred dvoma rokmi. Hlavnou príčinou epidémie v celom regióne strednej a východnej Európy je konzumovanie drog pomocou injekčnej striekačky. Tento spôsob narkománie sa rozsiahlym spôsobom rozšíril v rokoch po páde komunistického režimu, uvádza sa v správe. V niektorých krajinách je sexuálny prenos vírusu HIV čoraz častejší, najmä medzi tými narkomanmi, ktorí si drogu injektujú striekačkou, a ich partnermi. Hrozí tým, že sa epidémia môže šíriť aj v ostatnej populácii.
Spomedzi krajín východnej Európy sú epidémiou HIV/AIDS najviac postihnuté Estónsko, Rusko, Lotyšsko a Ukrajina. Vírus HIV sa šíri aj v Bielorusku, Kazachstane aj Moldavsku. Rusko, kde je vyše troch miliónov narkomanov vstrekujúcich si drogy, je najviac postihnutá krajina regiónu. Počet registrovaných prípadov sa v priebehu dvoch uplynulých rokov znížil o 50 percent, najmä z dôvodu zmien v spôsobe zisťovania infekcie, ale celkový počet séropozitívnych osôb v Rusku sa naďalej zvyšuje. Program OSN v boji proti AIDS zdôraznil, že sa zvyšujú prípady nových diagnostikovaných infekcií medzi ruskými ženami. Kým v roku 2001 bola novoinfikovanou každá štvrtá ruská žena, o rok neskôr to už bola každá tretia. V rokoch 1998 až 2002 sa počet novoinfikovaných medzi tehotnými ženami zvýšil z 0,01 percenta na 0,1 percenta.
Na Ukrajine je vyše 600 000 narkomanov, v Kazachstane 200 000. V Estónsku a Lotyšsku podľa predpokladu jedno percento dospelej populácie, najmä mužov, si striekačkou vpichuje drogu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.