významnú úlohu prístroje, ktoré sú schopné spoľahlivo a rýchlo detegovať látky, ktoré môžu byť zdrojom ohrozenia. Pri biologických útokoch sú takýmito látkami najmä baktérie a vírusy, pri klasických bombových útokoch ide o trhaviny. Detektory takýchto látok by mali byť veľmi citlivé a zároveň aj pomerne lacné, aby sa dali využívať v širokej miere. Zo Spojeného kráľovstva prišli nedávno informácie o dvoch novinkách, ktoré môžu pomôcť v boji proti terorizmu.
Prvou novinkou je zariadenie, ktoré sa namontuje na konvenčný mikroskop, z ktorého sa tak stane účinný nástroj na detekciu vírusov. Toto zariadenie vyvinula firma NanoSight, sídliaca v južnom Anglicku. Zariadenie umožňuje detegovať častice, ktorých rozmer je len 30 nanometrov, čo je menej ako je vlnová dĺžka viditeľného svetla. Doteraz bolo možné zisťovať prítomnosť takýchto malých častíc len pomocou veľmi zložitých a drahých elektrónových mikroskopov. O činnosti patentovaného zariadenia, vyvinutého firmou NanoSight, je verejne známe len to, že využíva laser malého výkonu a kovový prvok na rozptýlenie svetla, odrazeného od nanočastíc (to sú častice, ktorých lineárny rozmer leží v oblasti nanometrov, pričom jeden nanometer je milióntina milimetra). Tieto častice sa v zornom poli mikroskopu objavia ako lesklé body, ktorých jas je mierou ich odrazivosti a veľkosti. Pomocou špecifických antilátok alebo pridaním fluorescenčných činidiel možno v takto vystrojenom mikroskope detegovať individuálne molekuly alebo typy vírusov. Spomenuté zariadenie, ktorého autorom je Bob Carr, možno využiť aj v lekárskom a farmaceutickom výskume a v monitorovaní životného prostredia. Britská Národná nadácia pre vedu, techniku a umenie udelila grant vo výške 100 000 libier na ďalší vývoj zariadenia NanoSight (doslova nanopohľad) a na výskum možností jeho využitia.
Druhou novinkou je patentovaná technológia, ktorá by mala viesť k vývoju ultracitlivých snímačov na detegovanie prítomnosti trhavín. Túto technológiu vyvinul tím vedeckých pracovníkov na univerzite Bangor vo Walese. Nová technológia je výsledkom interdisciplinárneho výskumu v oblasti molekulárnej biológie a chémie. Snímač, založený na novej technológii, využíva na detegovanie prítomností explozívnych materiálov špeciálne adaptované a patentované enzýmy. Samotná myšlienka využitia enzýmov na detegovanie trhavín nie je celkom nová. Už dávno je totiž známe, že niektoré baktérie obsahujú enzýmy, ktoré sú schopné chemicky modifikovať mnohé bežné trhaviny. Takéto baktérie sa využívajú, a to najmä v USA, na čistenie pôdy, kontaminovanej trhavinami. V baktériách obsiahnuté enzýmy premieňajú molekuly trhaviny na menej toxické a nebezpečné látky. Pre nový spôsob detegovania trhavín sa použili enzýmy, ktoré sa získali z baktérií a podrobili genetickej manipulácii. Touto modifikáciou a dosiahlo, že enzýmy priľnú na povrch snímacej elektródy a zostávajú tam v aktívnom stave. Prítomnosťou miniatúrneho množstva molekúl trhaviny sa tieto enzýmy aktivujú, čo sa prejaví vyslaním elektrického signálu. Práce na novom snímači pokračovali tak rýchlo, že už 18 mesiacov po ich začatí bola nová technológia prihlásená na patentovanie.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.