ale kazia rezortné legislatívne aktivity, týkajúce sa politického systému.
Po volebnom zákone, ktorý sa mu - jemne povedané - nepodaril, uviedol minister vnútra minulý týždeň novelu zákona o politických stranách. Je rovnako zlá, ak nie ešte horšia. Z návrhu priam kričí, že najväčší bojovník proti korupcii a klientelizmu chce premeniť strany a hnutia, vrátane svojho rodného, na privilegovaného klienta zaopatrovateľského štátu. Trikrát hanba.
Návrh je principiálne zlý preto, lebo ešte posilňuje už dnes výraznú finančnú závislosť politických strán na štáte. Ide pritom o jasný zámer, ktorý našiel vyjadrenie už v apríli prijatom volebnom zákone. Už ten zvýšil štátny príspevok zo 60 Sk za voličský hlas na jedno percento priemernej mesačnej mzdy v predvolebnom roku. (Nie je jasné, prečo práve jedno percento a nie pol, alebo štyri - tomu sa hovorí "bulharská konštanta".) Podstatné je, že keby novela platila už v tomto roku, miesto 60 Sk by strany za hlas získali 144 Sk. O absolútnej nekoncepčnosti svedčí, že terajšia Palkova novela toto opäť mení - nebude to 144 Sk, "iba" 140. Zároveň sa zavádza novinka, podľa ktorej druhá štátna dotácia, príspevok na činnosť, musí byť štvrtinou celkovej tržby za hlasy. Meniť sa má aj tretí štátny zdroj - príspevok na mandát. Miesto pevného polmilióna, ako je to doteraz, by mal byť 40-násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Hahaha - prečo práve 40 a nie 4 alebo 400? A prečo mzdy priemernej a nie minimálnej? Zase bulharská konštanta. Rýchle hlavy už spočítali, že podľa Palkovej novely by za jeden rok dostali strany z rozpočtu asi o 170 mil. Sk viac ako doteraz. A je tu ešte skrytá záludnosť - priemerná nominálna mzda bude v najbližších rokoch rásť závratným tempom...
Už z tohto výkladu vytŕča hlboká absurdita - prečo musí byť štátny prípevok trojzložkový?? Aby sa ťažšie počítalo, aby lepšie išli na odbyt kalkulačky, aby sme všetci zblbli? Alebo aby bol širší priestor na rôzne výhodné novelizácie a úpravy?? Nebola by jednoduchšia jediná dávka - počet hlasov vo voľbách krát nejaký koeficient (napr. číslo topánok predsedu) valorizované ročne o infláciu? A hotovo? Hlúpy systém len demonštruje vyšinutosť administrácie štátu. Skomplikujú všetko, na čo smahnu.
Podstata problému je však nehumorná: Zvýšenie dotácií stranám škodí politickému systému, keďže im vytvára komfortné prostredie bez spätnej väzby. Vzniká nezdravé prepojenie, ktoré nemá opodstatnenie, keďže jednotlivé strany nie sú reprezentantom záujmov verejných ani štátnych, ale partikulárnych. Zastupujú rôzne vrstvy či skupiny, ako aj - prečo to nepriznať - svojich členov. Návrh zákona betónuje nezdravú situáciu, keď z daní všetkých poplatníkov by politické subjekty čerpali absolútne dominantnú časť svojich príjmov. Už dnes je tomu tak - a Palkov návrh ešte pritvrdzuje. Je to aj morálne scestné: Ako prídu normálni ľudia k tomu, aby stopercentne financovali napr. komunistickú stranu, ktorá od sponzorov nedostane ani korunu a na členskom vyzbiera ročne 300 tisíc? Sú KSS, HZDS, Smer, SDKÚ atď. také verejné služby, aby ich činnosť kryli v plnej výške daňoví poplatníci? To je nezmysel a v prípade strany so zločineckou ideológiou číre absurdum.
Čiastočné pochvaly, ktoré sa Palkovmu návrhu dostali, oslavujú vyššiu transparentnosť a menší priestor podvádzať, ktorý je v terajšej zákonnej úprave neskutočný. Fajn - ale: Povinnosti ako zmluvné prijímanie darov, podrobná evidencia pôžičiek a úverov, overovanie výročných správ auditormi (ktorých právomoci sa výrazne posilňujú), atď. smerujú len k ďalšiemu obmedzeniu hľadania súkromných zdrojov. Samozrejme, čierne peniaze v straníckom systéme sú zlé a zhubné. Problém ale vôbec nie je v zabudovaní týchto paragrafov, ale opäť v ľudskom faktore: Sprísnené opatrenia v spojení s absolútnou vyživovacou povinnosťou štátu budú mať za následok ešte nižšiu motiváciu hľadať slušných sponzorov a dofinancovať sa z členského. Načo sa plašiť, keď štát sa postará o tučné živobytie?
Jedine správna a reformná by bola taká zákonná úprava financovania strán, ktorá spolu s prísnou kontrolou bude tlačiť na rovnováhu zdrojov. Teda približne - tretina štát, tretina sponzori, tretina členovia. Tak je to normálne, slušné a zdravé pre politický systém. Palkov návrh je v úplnom protipohybe, strany a hnutia sa stanú úplne nezávislé na vlastnom úsilí získavať zdroje i na lojalite svojich členov. Tzv. pravicová koalícia reformuje sociálny systém smerom k väčšej zodpovednosti za vlastný osud, pričom sama zo seba vyrába klienta štátneho prerozdeľovacieho systému. Teda v prípade, ak zlý Palkov návrh nájde v parlamente dostatočnú podporu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.