Pokojné dovolenkové obchodovanie na slovenskom devízovom trhu včera rozvírila Národná banka Slovenska (NBS). Po vyše roku priamo intervenovala proti
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
silnej korune, pričom kurz vytlačila približne o 25 halierov tesne k hranici 40 SKK/EUR. Domáca mena štartovala obchodovanie na novom historickom maxime 39,710/730 SKK/EUR, pričom predpoludním oddychovala. Popoludní jej však zahraniční hráči pomohli zapísať si nový rekord na 39,670 SKK/EUR. Prekonanie hranice 39,7 SKK/EUR však už nenechalo chladnou centrálnu banku, ktorá vstúpila na trh a priamymi nákupmi eura vytlačila kurz na 39,950 SKK/EUR. Po 10
Podľa dílera ČSOB Róberta Hakszera celkovo minula na oslabenie slovenskej meny odhadom 200 miliónov EUR. Slovenská mena sa tak podvečer ustálila na 39,920/970 SKK/EUR. Zásah centrálnej banky TASR potvrdila viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. "Posilňovanie koruny je príliš prudké a nevidíme dôvod, aby naďalej pokračovalo. Preto sme sa rozhodli priamo intervenovať," uviedla. Ak sa slovenská mena v nasledujúcich dňoch opäť zhodnotí pod 39,9, príp. 39,8 SKK/EUR, je podľa dílera možný opätovný zásah centrálnej banky. "Predpokladám, že NBS chcela len pribrzdiť zhodnocovanie koruny. Pravdepodobne nemajú záujem zmeniť trend, alebo prudko slovenskú menu oslabiť," dodal Hakszer. Na najbližšie obdobie predpokladá pohyb kurzu v pásme 39,7 až 40,0 SKK/EUR.
Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana má centrálna banka momentálne veľmi obmedzené možnosti na to, aby korigovala alebo zvrátila vývoj koruny. "Znižovanie sadzieb alebo priame intervencie majú svoje náklady. Vystáva teda otázka, či náklady vynaložené na takto realizovanú menovú politiku sú aspoň čiastočne odôvodniteľné," uviedol. Ako ďalej upozornil, snaha brzdiť posilňovanie meny môže na istý čas odložiť tlak na reštrukturalizáciu podnikov. "Takisto znižuje kúpyschopnosť obyvateľstva a aj dovoz investícií sa stáva drahším. Uvoľnená menová politika spočívajúca v snahe oslabiť kurz znižovaním sadzieb má za následok rast inflácie, spomalenie približovania miezd k priemeru Európskej únie a takisto devalváciu úspor," zdôraznil.
Tento rok NBS bojovala proti silnej korune trikrát znižovaním svojich kľúčových úrokových sadzieb aj krokmi na peňažnom trhu. Priamo naposledy zasahovala NBS pred vyše rokom, keď v máji 2003 minula na oslabenie koruny spolu 250 miliónov EUR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.