ani na vybavenie domácej dielne.
Začneme štyrmi zvislými doskami, ktoré tvoria kostru samotnej steny. Najlepšie sú z tvrdého dreva, široké 15 - 17 cm, s dĺžkou asi 2 metre. Rozložíme ich rovnobežne, medzi nimi necháme rovnaké medzery približne 5 cm. Záleží od toho, akú celkovú šírku steny chceme mať, medzery by však nemali byť väčšie ako je polovica šírky dosky. Ak použijeme 15-centimetrové dosky s 5-centimetrovými medzerami, celková šírka steny bude 75 cm.
Dosky bude spájať horná polica, ktorej dĺžku zvolíme podľa celkovej šírky steny. Šírka police bude 25 - 30 cm, aby sa na ňu zmestili klobúky, čiapky a iné doplnky. Vonkajšie rohy police odrežeme pod uhlom 45°, vzdialenosť rezu od rohu bude 5 cm. Na policu použijeme masívne drevo, môže však byť aj latovka alebo drevotriesková doska s dyhou alebo tenkou preglejkou. Po odrezaní rohov obložíme policu po vonkajšom obvode - čelná hrana, nárožné a bočné hrany - parketovou lištou. Použijeme lištu v tvare L, ktorá má na vonkajšej strane frézovaný ozdobný profil. Najlepšia je lišta z tvrdého bukového dreva.
Obloženie v rohoch môže byť problémom kvôli 45-stupňovému zrezaniu. Lištu v tomto prípade totiž musíme rezať pod dosť netypickým uhlom 66,5° (obr. 1). takýto rez najlepšie zvládneme pokosovou pílou, ktorá sa dá nastaviť v požadovanom uhle.
Vráťme sa však k vešiakovej stene. Po narezaní parketovej lišty v požadovaných uhloch prilepíme jednotlivé kúsky k polici po obvode a spojenie posilníme klinčekmi s malou hlavičkou, ktoré zapustíme do dreva. Zvislé dosky priskrutkujeme zozadu k zadnej hrane police, na každú dosku postačia dve skrutky (obr. 2). Keďže toto spojenie by policu neudržalo vo vodorovnej polohe, na okrajoch ju podoprieme trojuholníkovými konzolami. Podľa vlastného uváženia, a vkusu to môžu byť strohé plné trojuholníky, alebo budeme ich šikmú časť rôzne tvarovať. Konzoly priskrutkujeme zozadu ku krajným zvislým doskám a zhora k okrajom police (obr. 3).
Keď je stena takto skompletizovaná, môžeme ju natrieť lazúrovacím lakom, farbou, alebo namoriť. Na múr ju upevníme dvomi skrutkami cez vnútorné zvislé dosky (druhá a tretia) približne vo výške očí stojacej osoby. V tej istej výške umiestnime na všetkých štyroch doskách kovové vešiaky na zavesenie kabátov, čím sa hlavičky inštalačných skrutiek zakryjú (obr. 4).
Stenu je možné zhotoviť aj v iných variáciách, napr. na jednej doske miesto vešiaka umiestniť zrkadlo, v dolnej časti zhotoviť malú skrinku na papuče, stojan na dáždniky a pod. Ani najkrajšia vešiaková stena však nepôsobí v predsieni dobre rovno oproti dverám. Pri vstupe do bytu by prvý pohľad mal patriť skôr peknému obrázku, než visiacim kabátom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.