si vedia vyššie ceny presadiť aj u domácich obchodníkov, je iba prvým v poradí a pokračovať to môže aj u ďalších potravín. Vyššie ceny v zahraničí totiž môžu potravinári využiť aj u smotán či bravčoviny.
Ak sa pritom má Slovensko vyhnúť dramaticky rýchlemu vyrovnávanie cien so zahraničím, riešením môže byť podľa mliekarov hlavne zníženie DPH. "Riešenie by mohlo spočívať v znížení 19-% slovenskej DPH na potraviny. V Českej republike majú DPH iba 5 %, a tak je tam potom liter mlieka až o dve koruny lacnejší," povedal predseda Slovenského mliekarenského zväzu Ján Blcháč. Zníženie DPH by podľa neho napomohlo stabilizácii situácie na trhu. Prípadne, ak sa aj DPH zachová na 19-% úrovni, štát by mal podľa Blcháča urobiť aspoň to, že jej výber z predaja potravín využije na dotovanie poľnohospodárov, aby tí potravinárom svoje produkty potom dodávali za nižšie ceny.
K vývozom do zahraničia boli podľa neho mliekarne prinútené po tom, čo ich slovenské obchodné reťazce tlačili do cien pod úrovňou výrobných nákladov. "Už vlaňajší rok mliekarenský sektor ukončil so 700-miliónovou stratou, ale nemôže to tak byť stále. Buď si podniky nájdu výhodnejšie trhy, alebo skrachujú," hovorí Blcháč s tým, že potvrdzuje možnosť zvyšovania cien aj u smotán. "Situácia na trhu sa stále mení. Napríklad ceny syrov u nás a v zahraničí sú zatiaľ porovnateľné. Ale o dva mesiace môže byť vývoj iný," dodáva Blcháč. Kilogram maslo mliekarne mohli doteraz na Slovensku predať obchodníkom len asi za 100 Sk. Po májovom vstupe na spoločný európsky trh ho už vedeli v zahraničí predať až za 130 Sk, čo však stále kryje iba ich výrobné náklady.
Predseda predstavenstva najväčšieho tuzemského obchodného reťazca Jednoty COOP Adrián Ďurček upozorňuje, že situácia pri masle sa môže opakovať aj u ďalších potravín, pri ktorých je možné využiť vyššie ceny v zahraničí. Osobitne to platí pre bravčovinu. Najprv potravinári vyvolajú na vnútornom trhu krízu vývozom do zahraničia a obchod potom podľa Ďurčeka musí akceptovať vyššiu cenu. Ďurček upozorňuje, že napriek nastúpenému trendu vyrovnávanie cien potravín so zahraničím si musia potravinári uvedomiť aj finančné možnosti obyvateľstva. Ale Blcháč práve na to reaguje tým, že štát by mal znížiť DPH. Tak mliekari, ako aj mäsiari navyše hovoria, že zatiaľ čo oni sú už dlhšie prinútení vyrábať aj pod výrobné náklady, obchodníci si svoje obchodné marže udržujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.