bývalý poslanec HZDS (dnes nezávislý) a vedúci Katedry realizácie stavieb na Žilinskej univerzite Ján Mikolaj.
Kia dnes, podobne ako iné automobilky, nebuduje klasické sklady. Používa priame zásobovanie "just in time" - súčiastky sa dovážajú s 15-minútovou presnosťou priamo od výrobcu do montážnej haly. Bez diaľnice by mohla plynulý chod výrobnej linky ohroziť hoci aj obyčajná zápcha na križovatke v Považskej Bystrici.
"Keď som bol na prípravných rokovaniach s firmou Kia, hovorili sme im o železnici, kombinovanej doprave, ale oni stále kládli prioritu na diaľnice," hovorí Mikolaj. "Predpokladá sa, že sa bude vyrábať 200- až 300-tisíc áut ročne. Musia to mať nastavené stopercentne."
Vo včasné dokončenie diaľnice verí aj minister dopravy Pavol Prokopovič, hoci nedávno v rozhovore so SME povedal, že ak ju štát nestihne dokončiť, nestane sa nič.
Mikolaj hovorí, že Slovensko by sa stalo pre investorov nedôveryhodným partnerom. "Manažérov zaujímalo nielen to, kedy bude diaľnica hotová, ale či je investičná príprava rozbehnutá tak, že termíny sú reálne. Povedali sme, že áno. Teraz povieme, že nie?" pýta sa. Ak by vznikol presný harmonogram, výstavba sa dá podľa neho do konca roka 2006 stihnúť. Investičná príprava však vraj spí.
* * *
Ako to bude s Diaľničnou spoločnosťou
Ministerstvo dopravy by chcelo ďalšie úseky diaľnice od Žiliny na východ stavať aj s pomocou súkromného kapitálu. Diaľnicu by postavila investorská firma, ale zostala by majetkom štátu. Spravovala by ju novozaložená akciová Diaľničná spoločnosť, ktorá by ručila za to, že výstavba sa investorovi oplatí.
Podľa plánu by spoločnosť mala dostať všetky príjmy z mýtneho i časť spotrebných daní z palív. Opozičný poslanec Ján Mikolaj si myslí, že taký model v Európe nie je zvykom. Vláda podľa neho nemôže zaručiť na 10 - 15 rokov dopredu, že Diaľničná spoločnosť dane automaticky dostane. "Zaužívaný spôsob je, že sa tieto dane znížia a zvýši sa poplatok na používanie diaľnic."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.