združenia. Komory zostanú, v deviatich z nich sa však členstvo zmení z povinného na dobrovoľné. Návrh na zmenu vládnej koncepcie predložilo ministerstvo hospodárstva.
"Vychádza sa z úvahy, že by štát nemal obmedzovať dobrovoľné združovanie fyzických a právnických osôb na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov," tvrdí hovorkyňa ministerstva Dagmar Hlavatá.
Materiál predpokladá, že 9 komôr, ktoré sa mali rušiť, zostane, ale členstvo v nich sa zmení z povinného na dobrovoľné.
Hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec takéto riešenie privítal. Tvrdí, že dobrovoľné členstvo chcela zaviesť už samotná komora. Má asi 2600 členov, časť z nich dobrovoľnú. Nemec pripúšťa, že keď prestane byť členstvo v komore povinné, časť členov ju opustí - vraj však menej ako polovica.
"Samozrejme, bude to závisieť aj od toho, čo im dokážeme ponúknuť," hovorí. Komora pripravuje zmeny, aby bola atraktívnejšou. Uvažuje nad redukciou svojho aparátu, poradenský servis by členom zabezpečovali externisti. "Do tejto sféry sa budeme musieť aj my viac orientovať," potvrdil Nemec.
Zmena sa nepáči komore architektov. Jej podpredseda Martin Drahovský tvrdí, že dobrovoľné členstvo v takejto komore je v rozpore s praxou v únii. "Medzinárodná direktíva hovorí o tom, že architekti majú byť niekde registrovaní," povedal. Komora vydáva licencie, na základe ktorých môžu architekti poskytovať služby a zároveň im umožňujú takto pracovať v celej únii. Drahovský to obhajuje aj bezpečnosťou. "Aby každý vedel, keď sa obráti na architekta, že dostane aspoň štandardnú profesionálnu službu."
Podobné argumenty má aj komora stredných zdravotníckych pracovníkov. Jej predsedníčka Renáta Mazániová tvrdí, že komora musí zabezpečovať a potvrdzovať odbornosť svojich členov. Komora ich vzdeláva a kontroluje, či v neštátnych zariadeniach zamestnávajú odborných pracovníkov. Ak by členstvo nebolo povinné, nemohla by túto činnosť vykonávať.
* * *
Koalícia chcela komory najskôr rušiť, potom si to rozmyslela
Bratislava - V polovici minulého roka sa začalo pracovať na rušení časti komôr. Presadzovalo to ministerstvo spravodlivosti v záujme znížiť mieru korporativizmu v spoločnosti. Zachované mali zostať iba komory, na ktoré je prenesený výkon verejnej moci. Takými sú napríklad komora advokátov či exekútorov. Pri ostatných nevidela vláda dôvod na existenciu. Zachovať chcela iba 10 komôr.
Zmena nastala vo februári. Koaličná rada vtedy zmenila názor. Odpor kládli najmä ministri, ktorým podliehali komory určené na zánik. Tvrdili, že komory majú svoje opodstatnenie a trh neobmedzujú. Výsledkom je súčasný návrh ministra hospodárstva na zmenu a doplnenie Zásad novelizácie zákonov upravujúcich komory.
Komory, v ktorých sa má zmeniť členstvo z povinného na dobrovoľné
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Slovenská komora stredných zdravotníckych pracovníkov
Slovenská komora zubných technikov
Slovenská komora psychológov
Slovenská komora daňových poradcov
Komora geodetov a kartografov
Komora reštaurátorov
Slovenská komora architektov
Slovenská komora stavebných inžinierov
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.