ústavy. Ako informovali diplomati, podpisový akt sa uskutoční 29. októbra v Ríme, teda o tri týždne skôr, ako pôvodne informoval taliansky premiér Silvio Berlusconi.
Šéfovia diplomacií dvadsaťpäťky, vrátane slovenského ministra Eduarda Kukana, sa zídu prvýkrát počas holandského predsedníctva v EÚ. Krátko prerokujú jeho program s hlavnými prioritami, ktorými sú: ďalšie rozširovanie únie, posilňovanie európskej ekonomiky a znižovanie administratívnych prekážok podnikaniu, boj proti terorizmu, rokovania o finančnej perspektíve a úloha EÚ vo svete. Pondelkovému rokovaniu však budú dominovať zahraničné udalosti, najmä situácia v Iraku, na Blízkom východe, Balkáne, v Sudáne či rokovania na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Dva týždne po odovzdaní moci irackej vláde ministri EÚ potvrdia záväzok pomáhať hospodárskej, politickej a sociálnej obnove Iraku v úzkej spolupráci s OSN. Vyslovia sa za otvorenie dialógu s dočasnou irackou vládou i občianskou spoločnosťou a za jednu z prvých priorít označia pomoc pri príprave januárových volieb. Do Bruselu mal v pondelok prísť iracký premiér Ijád Alláwí, ktorý však nakoniec cestu kvôli bezpečnostnej situácii v Iraku zrušil. Nahradiť by ho mal minister zahraničných vecí Hošjar Zabarí.
Ministri tiež posúdia situáciu na Blízkom východe po piatkovom verdikte Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, že izraelská bezpečnostná bariéra na okupovaných palestínskych územiach je porušením medzinárodného práva. Najvyšší predstavitelia EÚ v piatok zopakovali svoj nesúhlas s výstavbou bariéry.
Šéfovia diplomacií EÚ tiež definitívne odsúhlasia prevzatie mierovej operácie NATO v Bosne a Hercegovine (SFOR) na konci tohto roka. Vojenská misia EÚ pod názvom Althea by mala pozostávať z asi 7 000 vojakov. Rozhodnutie nasleduje po summite NATO, na ktorom lídri aliancie rozhodli o ukončení misie SFOR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.