navrhuje slovenská vláda. V stredu vláda schválila rozdelenie Železničnej spoločnosti na osobnú a nákladnú a za predaj nákladnej chce získať 15 miliárd korún. Z peňazí chce splácať dlhy Železníc SR, ktoré zatiaľ zostávajú v rukách štátu.
Český odborník na železnice a šéf odborného časopisu Železniční magazín Jaromír Pernička hovorí, že zo štátov východnej Európy je železničná nákladná doprava sprivatizovaná v Estónsku. Nedávno rozhodli o privatizácii Rusko a ázijský Kazachstan. "Pomerne vážne, aj keď už dosť dlho, sa hovorí o privatizácii vo Švédsku a v Poľsku."
Podľa Perničku je privatizácia dobrým rozhodnutím. "Len je dôležité nákladnú dopravu predať správnemu podnikateľovi."
"Ak ju slovenská vláda predá firme, ktorej cieľom je ovládnuť trh tak, že kúpenú firmu o rok či dva zruší, asi to nesplní účel a privatizácia bude hodnotená ako zlá," hovorí Pernička. "Ak to predá firme, ktorá chce naozaj podnikať a konkurovať štátnym dopravcom, napríklad Railionu, čo je bývalé nemecké DB Cargo, alebo ÖBB či CD, bude to správny krok."
Podľa neho Európska únia stále viac tlačí na liberalizáciu, čo v praxi prispieva k utváraniu konkurencie a "k toľko žiadanému presunu nákladnej dopravy na koľaje".
Deutsche Bahn, najväčší nemecký železničný dopravca, chystá v roku 2005 vstup na burzu. "Je to možné vnímať ako nadchádzajúcu privatizáciu štátnych dráh," hovorí Pernička. Takýchto zámerov však v Európe zatiaľ podľa neho nie je veľa, lebo stav železnice a jej rozvoj zodpovedajú stavu ekonomiky štátov.
Západné štáty majú stále dosť peňazí, aby kryli straty svojich železníc. Štáty vo východnej Európe nemajú na to, aby vo väčšom množstve nakúpili moderné lokomotívy, vozne. "Pripravovaná privatizácia nákladnej dopravy Železničnej spoločnosti je teda do značnej miery vynútená ťažkosťami slovenskej ekonomiky," hovorí J. Pernička.
"Rozhodne sme zasa na špici. Či to bude dobré, to radšej nebudem komentovať," hovorí slovenský odborník na železnice, ktorý zatiaľ nechce byť citovaný, lebo nevidel projekt.
Podľa vládnych informácií vznikne zo súčasnej Železničnej spoločnosti v januári 2005 Železničná spoločnosť Cargo a železničná osobná preprava. Ziskové Cargo by chcel minister dopravy Pavol Prokopovič predať čo najskôr a nie je vylúčené, že nový majiteľ získa 100 percent akcií. Stratová osobná preprava zostane v rukách štátu.
V susednej Českej republike privatizáciu nákladnej dopravy nechystajú. "Pre nás je to ziskové, nevidíme dôvod, prečo by sme predávali niečo, čo prináša Českým dráham ročne dve až tri miliardy korún zisku. Samozrejme, máme záujem do budúcnosti rozvíjať firmu, ale nie tak, že vezmeme celý blok a predáme," povedal hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský.
Slovenskí politici sú zatiaľ vo vyjadrovaní sa k privatizácii opatrní podobne ako odborári. Opoziční politici sú skôr proti.
Richard FILIPKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.