spoločnosť Jukos, ktorej je najväčším akcionárom, súčasne predložila novú ponuku, aby zastavila konfiškáciu svojho majetku pre neodvedené dane.
Chodorkovského proces je jedným z najvýznamnejších v Rusku od rozpadu Sovietskeho zväzu a predstavuje os záťahu proti miliardárom. Takzvaní oligarchovia uchvátili obrovské časti ruského priemyslu v temnej privatizácii a mali výrazný politický vplyv v 90. rokoch. Prezident Vladimir Putin im však "pritiahol uzdu".
S ohľadom na ruské súdne praktiky sleduje Chodorkovskij pojednávanie z kovovej klietky. Popri ňom je na lavici obžalovaných jeho blízky spolupracovník Platon Lebedev. Chodorkovského osobný majetok sa odhaduje na vyše 15 miliárd dolárov (takmer 500 mld. Sk). Za jeho pádom mnohí vidia jeho finančnú podporu liberálnych opozičných subjektov.
Po tom, ako Jukos - najväčšia ropná spoločnosť krajiny, nedodržala stredajší termín splatenia dlhov voči štátu, zavládol okolo jej ďalšej existencie zmätok. Z Jukosu urobil petrochemického giganta práve Chodorkovskij. Neistota ohľadom Jukosu a nedávne zlyhania v bankovom sektore naštrbili Putinov imidž architekta hospodárskej stability po turbulentných 90. rokoch a mohli by ohroziť budúci prílev zahraničných investícií. Putin sa zaviazal pokúsiť sa predísť krachu Jukosu, no spoločnosť je neustále terčom rôznych útokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.