spojených národov. Projekt Model United Nations Conference vznikol z iniciatívy Slovenskej debatnej asociácie s veľkou pomocou Žilinskej univerzity, v ktorej priestoroch konferencia určená stredoškolákom prebiehala. Podobné modelové zasadania prebiehajú aj v Spojených štátoch, v Mexiku, či vo viacerých európskych krajinách.
Rokovacím jazykom bola angličtina. 27 trojčlenných delegácií zastupujúcich rôzne štáty malo navrhnúť možné riešenia závažných problémov dnešného sveta, akými sú terorizmus a obchodovanie s ľudmi. Delegáti pracovali aj v menších skupinkách, takzvaných blokoch. Tak svoj štát mohli zastupovať napríklad v Interpole či v Organizácii islamskej konferencie. Umožnilo im to porovnávať názory ostatných štátov a dospieť k mnohým kompromisom. Za dva dni vyhradené pre jednu tému sa mali delegácie dohodnúť na rezolúciách, ktoré by pomohli zabrániť zločinom, pri ktorých zomierajú nevinní ľudia. Hlasovaním Valného zhromaždenia sa ich vybralo niekoľko, ktoré by sa možno pozdávali aj skutočným odborníkom z OSN.
Celé štyri dni sa študenti museli správať, akoby naozaj pracovali pre túto mierovú organizáciu. Všetko má svoje pravidlá, od predloženia námietky až po hlasovaciu procedúru, a tie sa musia striktne dodržiavať. Na konferencii sa takisto vyžadovalo aj vhodné oblečenie, chlapci museli nosiť obleky, dievčatá pekné šaty či kostýmy.
Každý večer pracovníci SDA organizovali pre mladých ľudí zábavné aktivity. Najmä debata na tému "Je sex základom úspechu?" sa stretla s veľkým nadšením.
V posledný deň konferencie sa udeľovali rôzne ocenenia, najviac z nich si odniesli delegáti USA a Ruska. Ani zástupcovia Číny a Francúzska však neodišli s prázdnymi rukami. Okrem toho každá zúčastnená delegácia dostala certifikát o účasti a srdečné pozvanie, aby na ŽilMUN prišli aj na budúci rok.
V októbri 2004 sa uskutoční podobná konferencia v Bratislave. Na nej sa zúčastnia aj študenti zo zahraničia. Viac sa môžete dozvedieť na internetovej stránke http://bratmun.gjh.sk/.
Zorganizovať takýto projekt je skutočne vynikajúci nápad. Mladým ľudom je vďaka nemu určite jasnejšia práca OSN a pomáha im pochopiť nevyhnutnosť riešenia problémov mierovou cestou a bez násilia.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.