Dzruinda, ale aj ministri Pavol Prokopovič a Juraj Liška, ktorí bývajú v služobných bytoch na tej istej ulici.
Vedenie parlamentu sa rozhodlo dopriať takmer polovici z 94 mimobratislavských poslancov väčší luxus. Ktorí to budú, si majú rozhodnúť samotné poslanecké kluby. Polepší si však aj tých 52 poslancov, ktorí zostanú v ubytovni. Už nebudú na jednej malej izbe po dvoch ako doteraz, ale po jednom.
Vyvolených 42 poslancov si medzi sebou rozdelí 21 čerstvo zrekonštruovaných trojizbových bytov, v každom budú bývať dvaja. Parlament bude platiť Správe služieb diplomatického zboru za každý byt nájomné 11 248 korún plus 3752 korún za kúrenie, vodu, smeti a zatiaľ neznámu sumu za elektriku a plyn. Telefón si budú musieť poslanci platiť sami.
Rekonštrukcia bytov bola podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Juraja Tomagu nevyhnutná a ak by tam nešli poslanci, byty by sa prenajali. Cena rekonštrukcie je podľa neho obchodným tajomstvom. "V stave, v akom tie byty boli, sa nedali prenajať, a boli doteraz prázdne," povedal Tomaga.
S prenájmom bytov sa rátalo už pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na tento rok, takže Národná rada o ďalšie financie žiadať nemusí.
Poslanec Tomáš Galbavý sa sťahovať nebude, lebo mu to "zatiaľ nikto neponúkol", ale aj tak radšej ostane na ubytovni. Už aj dnes má izbu sám pre seba a vyhovuje mu, že má blízko do parlamentu.
Ústavní činitelia majú podľa zákona nárok na ubytovanie. V súčasnosti si tento nárok môže uplatniť 107 poslancov, nie všetci to však využívajú.
V štátnych bytoch bývajú aj niektorí iní ústavní činitelia - podpredseda vlády Pál Csáky, minister školstva Martin Fronc, ale aj predstavitelia parlamentu, konkrétne jeho šéf Pavol Hrušovský a podpredseda Národnej rady Viliam Veteška.
Autor: rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.