sume jeden a pol milióna korún. V roku 2003 dostala SDKÚ iba 124-tisíc od dvoch darcov, z toho jeden je jej poslanec - Ferdinand Devínsky.
Príjmy z darov klesli aj strane Smer, ktorá dostala menej približne o milión korún. Výrazne klesli dary KDH, ktorá v roku 2002 dostala 18 miliónov a v roku 2003 približne dva milióny. Poslanec Smeru Igor Federič považuje výšku súm a počet darcov v jednotlivých rokoch za náhodný jav. "Jednoducho, jeden rok máme toľko darcov a iný rok iný počet darcov," povedal.
"Hlavným dôvodom je podľa nás to, že po škandalizovaní niektorých darcov politických strán, ku ktorému dochádzalo už aj v roku 2003, jednoducho nie je záujem dávať dary politickým stranám," povedal hovorca SDKÚ Martin Maťko. Chod strany podľa neho pokles darov o jeden a štvrť milióna neohrozí, keďže ide len o dve percentá z celkových príjmov strany.
Ústredný tajomník KDH Pavol Abrhan si myslí, že hlavný dôvod je v tom, že rok 2002 bol volebným rokom a rok 2003 nie. Napríklad za tento rok má vraj KDH už teraz viac darov ako za celý rok 2003. Dôvodom sú prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu.
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play si myslí, že dôvodov poklesu darov je viac, nielen to, že rok 2002 bol volebný. "Strany majú tiež veľmi vysokú nedôveru v očiach verejnosti a peniaze sa pre nich získavajú čím ďalej, tým ťažšie."
Wienk si myslí, že darcov môže odrádzať aj zverejnenie ich mien na internete. Obáva sa, že môžu obchádzať zákon a že sa "hľadajú iné spôsoby, ako financovať politické strany". To by podľa nej musel vyšetriť zodpovedný orgán, "ktorý na Slovensku nemáme". Wienk povedala, že "zákon treba sprísniť, aby boli zverejnené pôvody všetkých príjmov, nielen darcov".
SDKÚ si nemyslí, že problém je vo zverejňovaní darcov, ale v ich škandalizovaní. "Napríklad, viaceré právnické osoby sa v minulosti z dôvodu odovzdania daru politickej strane automaticky a bez relevantných dôkazov obviňovali z klientelizmu," povedal Maťko.
Najnovší škandál okolo fiktívnych darcov SDKÚ vypukol až v roku 2004, preto podľa Wienk jeho zverejnenie darcov v roku 2003 nemohlo ovplyvniť. Médiá vtedy volali takmer každému darcovi zo zoznamu a pýtali sa ho, či strane peniaze naozaj dal, čo bolo pre mnohých nepríjemné.
Fiktívnych darcov SDKÚ stále preveruje polícia. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Aleny Toševovej by mal vyšetrovateľ do mesiaca rozhodnúť, či začne trestné stíhanie vo veci, alebo prípad odloží.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.