oznámia v utorok 20. júla na ustanovujúcej schôdzi zhromaždenia v Štrasburgu.
Najsilnejšou politickou skupinou ostala po júnových voľbách Európska ľudová strana-Európski demokrati (EPP-ED), ktorej patrí 268 z celkového počtu 732 kresiel. Šéfom frakcie je nemecký poslanec Hans-Gert Pöttering. V radoch ľudovcov bude pôsobiť aj osem slovenských europoslancov zvolených za SDKÚ, KDH a SMK. Šéfkou slovenskej delegácie ľudovcov je Anna Záborská.
Druhou najsilnejšou skupinou je Strana európskych socialistov (PES) s 200 poslancami, ich lídrom je Nemec Martin Schulz. Medzi socialistami sú aj traja slovenskí europoslanci zvolení za Smer, ich národnou šéfkou je Monika Beňová. Novovytvorená Aliancia liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) na čele s Britom Grahamom Watsonom má 88 poslancov a je treťou najsilnejšou skupinou. Vznikla spojením liberálov ELDR, poslancov talianskeho Olivovníka a centristickej francúzskej UDF. Spoločná frakcia Zelených a Európskej slobodnej aliancie má v novom volebnom období 42 poslancov, ktorých lídrami budú francúzsky Nemec Daniel Cohn-Bendit a Talianka Monica Frassoni. Frakcia zjednotenej ľavice (EUL/NGL) na čele s francúzskym komunistom Francisom Wurtzom má 41 kresiel.
Novovzniknutá skupina euroskeptikov s názvom Nezávislosť a demokracia (IND/DEM) má 33 členov na čele s dánskym poslancom Jensom-Petrom Bondem a Britom Nigelom Faragom. Euroskeptické nálady prevládajú tiež v skupine Únia pre Európu národov (UEN), ktorá má 27 členov a vedú ju Ír Brian Crowley a Talianka Cristiana Muscardini. Ostávajúcich 33 poslancov, vrátane troch slovenských zvolených za ĽS-HZDS, nie je podľa tabuľky EP zaradených v žiadnej z politických skupín. Sedem frakcií a skupinu nezaradených poslancov mal EP aj v predchádzajúcom volebnom období. Novozvolený EP a prvýkrát stretne na budúci týždeň v Štrasburgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.