ovplyvňuje choroba AIDS. Vyplýva to zo správy Rozvojového programu OSN, ktorá hodnotila kvalitu života v 177 štátoch na základe indexu ľudského rozvoja.
Tento index hodnotí kvalitu života v jednotlivých krajinách na základe kritérií ako sú priemerný príjem, úroveň vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a priemernej dĺžky života a podobne. Tento rok neboli do hodnotenia zahrnuté Afganistan, Severná Kórea a Libéria, pre nedostatok údajov. Nórsko už štvrtý rok vedie tento rebríček. Slovensko kleslo oproti vlaňajšku z 39. na 42. miesto. Prvých 20 priečok zvyčajne obsadia priemyselne vyspelé štáty, u ktorých sa hodnota indexu ľudského rozvoja príliš nelíši. Svedčí o tom poradie za prvou päťkou: Belgicko, Island, USA, Japonsko, Írsko, Švajčiarsko, Británia, Fínsko, Rakúsko, Luxembursko, Francúzsko, Dánsko, Nový Zéland, Nemecko a Španielsko. Na poslednej priečky je už siedmy rok Sierra Leone, ktorú sužuje občianska vojna. Nad ňou sú ešte Niger, Burkina Faso, Mali a Burundi. Z desiatich nových členských štátov Európskej únie sú na tom najlepšie Slovinsko (27. miesto), Cyprus 30. a Malta 31., Česká republika je na 32. mieste ako vlani, Estónsko je 36., Poľsko je 37., Maďarsko 38., Litva 41. a Slovensko 42. mieste, Lotyšsko je päťdesiate.
Podľa autorov správy pre vytvorenie stabilnej spoločnosti je potrebné rozvíjať kultúrnu rôznorodosť a chrániť práva národnostných menšín. Jednotlivé štáty majú na výber - buď uznať a podporovať kultúrnu rôznorodosť, alebo čeliť násiliu a problémom. OSN totiž v správe uvádza, že v zhruba 200 štátoch sveta žije viac ako 5000 rôznych etnických skupín. V dvoch z troch štátoch tvorí aspoň jedna etnická skupina minimálne desať percent obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.