zásahom proti škodcom, ktoré červivosť vyvolávajú. Úspešná ochrana proti obaľovačovi jablčnému (ale aj iným škodcom) si totiž vyžaduje znalosť bionómie a ekológie škodcu, ako i jeho letovú aktivitu, populačnú dynamiku a uplatňovanie týchto poznatkov v ochranných opatreniach.
Priebeh životného cyklu, najmä rozdielne termíny výletov motýľov v jednotlivých rokoch, časové prekrývanie rôznych vývinových štádií, odlišné letové krivky a kolísanie populačnej hustoty škodcu v rovnakých klimatických podmienkach - to všetko je dôsledok genetickej podmienenosti uvedeného druhu, ktorá sťažuje zaužívanú chemickú ochranu.
Z popísaného vyplýva, že najdôležitejším opatrením je určenie termínu ošetrenia (postreku). Vzhľadom na geografickú členitosť a klimatickú rôznorodosť nášho územia je vhodné, aby sa prognóza ošetrení robila pre menšie lokality, ovocné sady, záhradkárske kolónie s využitím feromónových lapákov. Metóda je jednoduchá, technicky nenáročná, s podrobným návodom na prevádzku a údržbu, ako aj na intepretáciu získaných údajov o počte úlovkov - motýľov a ich grafické spracovanie.
Červivosť jabĺk a hrušiek spôsobujú húsenice drobného motýľa - obaľovača jablčného (Cydia pomonella). V južných oblastiach Slovenska má škodca dve generácie, v severných - chladnejších regiónoch jednu; medzi týmito oblasťami bývajú dve neúplné generácie. Motýle prvej generácie lietajú v máji až júni, s kulmináciou letu koncom mája až začiatkom júna a let končí na prelome mája až júna. Druhá generácia lieta v extrémne teplých rokoch už koncom júna, pričom let kulminuje v tretej dekáde júla. V teplotne normálnych rokoch kulminuje koncom júla až začiatkom augusta. Motýle lietajú za súmraku vo večerných hodinách (pri teplote vzduchu 15 oC). Letová aktivita sa zvyšuje so stúpajúcou teplotou vzduchu. S vyvrcholením letu sa spája hromadné kladenie vajíčok (ovipozícia), za predpokladu, že večerná teplota (21. hod.) presahuje 17 oC a je suché, bezveterné počasie.
Ošetrenie sa vykoná hneď po vyvrcholení výraznej letovej vlny alebo po zistení vajíčok a ak trvajú podmienky pre kladenie vajíčok. Použijú sa insekticídy na báze acylmočovín s ovicídnym účinkom (proti vajíčkam), pričom sú selektívné (cielene ničia škodcov, ale šetria ich predátorov a parazitoidov - tzv. bioregulátory). K takýmto prípravkom patria Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC, Match 050 SC, Rimon 10 EC. Aplikáciou sa narušuje ukladanie chitínu v kutikule lariev, čím sa zabraňuje ich zvliekaniu. Na vajíčka pôsobia dotykovo a zasiahnuté samičky kladú sterilné vajíčka. Prípravky si vyžadujú skoršiu a presnú aplikáciu na začiatku kladenia vajíčok, najneskôr do začiatku liahnutia lariev. Vyznačujú sa dlhou reziduálnou účinnosťou, opakovanie ošetrenia proti druhej generácii nebýva spravidla potrebné. Ak chceme ošetrenie predsa zopakovať, tak najskôr po dvoch až troch týždňoch. Asi týždeň po kulminácii letovej vlny (vajíčka v štádiu "čierneho prstenca" alebo "čiernej hlavičky") možno použiť ovilarvicid Zolone EC alebo selektívne larvicídy Calypso 480 SC, Trebon 10 F. V obmedzenom rozsahu sa odporúčajú aj ďalšie larvicídy (neselektívne insekticídy) - organofosfáty Basudin 600 EW, Reldan 40 EC, Ultracid 40 WP. Pre ich krátku reziduálnu účinnosť sa ošetrenie po 7 až 10 dňoch opakuje. Z ďalších neselektívnych insekticídov uvádzame syntetické pyretroidy - Cyper 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Karate 2,5 WG, Talstar 10 EC, Vaztak 10 SC. Sú to nervové jedy, ktoré usmrcujú larvy a dospelce, pre ľudí a zvieratá však nie sú jedovaté. Majú dlhý reziduálny účinok. Ekologicky orientovaní pestovatelia ich nepoužívajú, alebo len v obmedzenom rozsahu.
Využívaním signalizácie v ošetrení proti druhej generácii obaľovača jablčného a správnym výberom insekticídov možno ochranu úspešne zvládnuť s dvomi, maximálne tromi ošetreniami, a to aj v oblastiach s dvoma generáciami škodcu.
Ing. Jozef MOLNÁR, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.