metabolizme rastlín. Pri jeho nedostatku sa rozpadajú a lámu cievne zväzky, černejú mäkké pletivá rastlín a znižuje sa opeľovanie kvetov.
Pri nedostatku bóru vo výžive rastlín odumiera predovšetkým rastový vrchol a korienky. Rastliny slabšie kvitnú, kvety opadávajú, znižuje sa produkcia semien. Plody sú často nevzhľadné, malé a deformované. Jablká a hrušky sú zakrpatené a postihnuté lokálnym spevnením dužiny. Na strapci hrozna viniča sa pozoruje rôzna veľkosť a silná preriedenosť bobúľ. Korene a buľvy reďkovky, cvikly, zeleru a reďkvi sú duté a majú skorkovatené priehlbiny. Karfiol má hnedú, rozstrapatenú hlávku. Listy rastlín sú často malé, zdeformované a vráskavé. Na mladých listoch sa objavuje chloróza a hnedé škvrny ako pri nedostatku draslíka vo výžive rastlín, kedy ale trpia nekrózou aj staré listy. Žltnutie a hnednutie mladých listov sa prejavuje najvýraznejšie na šaláte, fazuli a zemiakoch.
Najnáročnejšie a najcitlivejšie na výživu bórom sú jabloň, špargľa, karfiol, slnečnica, cvikla, zeler, melón, šalát, kapusta, reďkev, špenát a rajčiak. Strednou náročnosťou sa vyznačuje hruška, čerešňa, marhuľa, topinambur, cibuľa, mrkva, paprika a zemiaky. Na prihnojovanie bórom najmenej reaguje kukurica, fazuľa, slnečnica, jahoda, čerešňa a slivka.
Rastliny pociťujú nedostatok bóru často na kyslých a karbonátových, málo humóznych pôdach. Deficit sa vyhrocuje v suchých obdobiach roka. Bór sa totiž koncentruje v povrchových vrstvách pôdy a pri nedostatku vlahy nie je prístupný rastlinám. Na pôdach pravidelne hnojených organickými hnojivami je deficit bóru zriedkavý.
Nedostatok bóru odstráni postrek rastlín 0,1- až 0,5-percentným roztokom bóraxu, alebo dávka 20 až 25 gramov hnojiva v 10 litroch vody, na 10 štvorcových metrov záhradnej plochy. Pod každú jabloň aplikujeme každý rok 10 až 20 gramov bóraxu (jedna kávová lyžička) rozpustená v 10 litroch vody.
Nadbytok bóru vo výžive rastlín sa v záhradkách nepozoroval. Častejšie sa ale objavuje pri pestovaní izbových rastlín v črepníkoch z pálenej hliny. Cyklámeny, monstery, fikusy a iné druhy majú hnedý okraj listov s citrónovožltým prechodom do zvyšku zelenej čepele v podobe úzkej obruby. Pomáha vyvápnenie substrátu.
Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.