návrate domov zostali na naše hory len tie najkrajšie spomienky.
IN Ak ste ubytovaný v niektorom turistickom zariadení a chcete ísť na túru, pre istotu si ju radšej dopredu naplánujte. Trasu túry, jej cieľ a predpokladaný čas návratu oznámte, resp. napíšte do knihy vychádzok vo vašom ubytovacom zariadení. V prípade, že sa vám niečo stane, Horská služba vás omnoho ľahšie nájde.
OUT Sám na túru choďte len vo výnimočnom prípade. Vystrojte sa pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie zhoršuje, včas sa vráťte.
IN Kvôli nevyspytateľnému počasiu si aj napriek pokukujúcemu slniečku nezabudnite do ruksaku pribaliť sveter, resp. vetrovku, čiapku a pršiplášť. Nič nepokazíte, aj keď budete mať so sebou trochu jedla a dostatok tekutín.
OUT Nevhodná turistická obuv ako napr. poltopánky. S nimi maximálne obíďte Štrbské pleso, ale ďalej už nechoďte. Veľmi neodporúčame ani tenisky, ktoré len slabo chránia nohu pred úrazom v skalnom teréne.
IN Kvalitná obuv typu vibramiek alebo podobných "bagandží". Nezabúdajte, že najviac turistických úrazov vo Vysokých Tatrách ako napr. pošmyknutie na mokrých skalách alebo vykĺbený členok zapríčiňuje "prechádzková" obuv.
OUT Ak dostanete v ťažkom horskom teréne kŕč do nohy, nepokúšajte sa ho rozchodiť, lebo zákon schválnosti hovorí, že ho budete mať aj v druhej nohe. Ak je to možné, urobte si prestávku v túre a ďalej ju skráťte na nevyhnutné minimum a veľmi opatrne choďte ďalej. Nepúšťajte sa však do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Pád po takomto zranení môže mať v strmom teréne vážne následky.
IN - Pred túrou si najprv pozrite mapu, informujte sa o schodnosti terénu a možnosti prejsť cez sedlá napr. na www.tanap.sk. Nezaškodí sa ani "zoznámiť" s predpoveďou počasia pre lokalitu, do ktorej chcete vyraziť.
OUT Ak ste v národnom parku, nikdy sa nepohybujte, nestanujte a nebivakujte mimo vyznačených turistických chodníkov a táborísk.
IN - Na túry choďte vyrážajte pokiaľ možno skoro ráno. Okrem toho, že stihnete viac prejsť, nebudete sa každú chvíľu "potkýňať" o sviatočných turistov.
OUT Ak ste už 10 rokov neboli na horách, nechoďte hneď v prvý deň svojho pobytu na Kriváň alebo na Slavkovský štít, ale najprv si zatrénujte na ľahšej trase. Budete taký unavený, že nebudete vnímať ani okolité krásy a v členitom teréne ľahšie stratíte rovnováhu, nedokážete stlmiť záťaž zostupu, čím sa zväčšuje pravdepodobnosť úrazu s veľmi vážnymi dôsledkami.
IN Pre prípad núdze si sebou zoberte aj mobilný telefón, hoci je pravdou, že nie všade v horách na ňom "chytíte" signál. Ak však nemusíte, netelefonujte z neho, pochváliť sa kamarátom s vašimi vysokohorskými výkonmi môžete aj inokedy.
OUT Neskracujte si na serpentínach chodníky, hoci sa vám zdá, že skratkou ušetríte zopár metrov. Okrem poškodenia rastlín môžete nechtiac stúpiť na skalu, ktorá sa potom uvoľní a padá dole, čo nepoteší turistov pod vami. V tom horšom prípade môžete spadnúť i vy.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.