výsledkov určuje biologický vek jednotlivca a ten sa kupodivu nemusí zhodovať s jeho vekom, dokonca sa môže líšiť aj o desať rokov.
Nemecký časopis Bunte uverejnil článok o vyšetrení na tomto zázračnom prístroji, ktorý je zložený z centrálneho počítača, na ktorý je napojená dotyková obrazovka. Štyri meracie prístroje pripomínajú vreckové baterky v tvare pera. Po zhromaždení všetkých údajov počítač určí biologický vek jednotlivých orgánov a tkanív a predloží návrh na zachovanie, prípadne zlepšenie momentálneho stavu.
Pri vyšetrení prichádzajú na rad ako prvé tri bioznačkovače (markery), ktoré merajú zmyslové funkcie. Hneď na úvod je to prah počuteľnosti. Jeho hodnota napovie, o koľko sa líši biologický vek pacienta od oficiálneho. Táto časť vyšetrenia sa od bežnej audiometrie odlišuje v tom, že sila tónov v slúchadlách zostáva po celý čas rovnaká a mení sa iba ich výška. Čím vyššie tóny dokáže človek vnímať, tým je biologicky mladší. Potom nasleduje skúška vizuálnej akomodácie. Pacient sa pozerá do ďalekohľadu umiestneného v jednom z meracích prístrojov a počítač navodzuje situáciu, akoby dotyčný čítal noviny a zrazu mal vo vzdialenosti sto metrov rozoznať svojho partnera či partnerku. Akomodačná schopnosť očí sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje, no cieleným tréningom drobných svalov v blízkosti šošovky sa dá tento nedostatok odstrániť. Podobný efekt má aj posilňovanie veľkých svalových častí, pri ktorom sa v tele zvyšuje produkcia kreatínu a karnitínu, ktoré stimulujú látkovú premenu vo svaloch a zlepšujú výkonnosť očí.
Popredné miesto medzi meranými hodnotami má zmysel pre vibrácie. Na pokyn počítača začne merací prístroj v ruke pacienta vibrovať. Intenzita a frekvencia vibrácií je spočiatku vysoká, neskôr sa postupne znižuje až dosiahne hodnotu, pri ktorej pacient nič nepociťuje. Výrazné zníženie prahu vnímania zväčša singnalizuje problémy s prenosom nervových vzruchov. Na vine býva spravidla nedostatok vitamínu B.
Skener Age Scan dokáže aj iné veci: na základe dvoch údajov zistí stupeň elasticity pľúc na určenie ich kvality zásobenia kyslíkom. Potom prichádzajú na rad svaly, keď sa vyhodnocuje reakčný čas dvoch typov svalstva v ramenách a očiach, koordinácia činnosti rôznych svalových častí pri zvýšenej telesnej námahe atď. Z jednotlivých výsledkov lekári získajú ucelený obraz o fyzickej kondícii jednotlivca. Svaly sú najťažším orgánom v ľudskom tele a preteká cez ne najviac krvi. Platí zásada: kto má pružné svaly, zostáva dlho mladý.
(BU/s)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.