ktorého bez problémov prijme. Ide o normálny jav. Predchádzajúci samec jej nemusel byť "sympatický". Tento jav platí aj pri iných zvieratách.
* Obstrekovanie močom: Keď prechádzame okolo samcov umiestnených vo vrchných a stredných podlažiach, môžu nás ostriekať močom. Lepšie je preto samce chovať oddelene v iných kotercoch, kde necítia pach samíc; alebo samce premiestnime do spodných kotercov. Niekedy je však „striekanie moču" reakciou na dráždenie alebo hrubé zaobchádzanie s nimi.
* Králiky sú maškrtné: Vyhľadávajú tie najlepšie časti krmiva, zanechávajú veľký odpad. Príčinou je obyčajne predkladanie väčších dávok. V takomto prípade treba podávať také množstvo krmiva, ktoré zvieratá spotrebujú do najbližšieho kŕmenia.
* Nervózne a plaché králiky: Králiky sa začnú prudko naháňať, akonáhle sa (aj v obvyklom čase kŕmenia) niekto priblíži ku králikárni. Keď sa situácia neustále opakuje napriek dobrému zaobchádzaniu s nimi, je potrebné plaché jedince vyraďovať z chovu.
* Neznášanlivosť: vzniká pri nedostatku miesta, ak sme v spoločnom koterci ponechali väčší počet mláďat, ktoré sú staršie ako 4 až 6 mesiacov. V koterci nachádzame chumáče srsti. V tomto prípade nejde o zlozvyk, ale samice už dosiahli pohlavnú zrelosť. Pokiaľ ich nemáme možnosť oddeliť, odporúčame k nim pridať vykastrovaných samcov. Samice sa upokoja.
Julian SIKA, posudzovateľ králikov
Autor: Reštitúcia predanej pôdy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.