503/2003 Z. z. právny nárok na ňu si musíme uplatniť do konca tohto roka? Ktorý orgán je povinný v tejto veci konať? Pýta sa Vojtech Z. z Bánoviec nad Bebravou.
Urbárske pozemky prešli do vlastníctva jednotného roľníckeho družstva. Urbárnici sú vlastníkmi podielov, urbárske spoločenstvo nie je vlastníkom. Podľa zákona č. 229/1991 Zb. o pôde mali urbárnici, teda majitelia urbárskych pasienkových pozemkov požiadať o reštitúciu. Rozhodnutím by sa vám vrátilo vlastníctvo. Tým by družstvo prestalo byť vlastníkom. Vy ste tak neurobili, nereštituovali ste pasienky, preto správca konkurznej podstaty v súlade so zákonmi oprávnene odpredal príslušné časti. Ak ste žiadali o reštitúciu do konca roka 1992, mali ste si vybaviť list vlastníctva, aby zaniklo vlastnícke právo družstva. Ak by ste tak urobili, správca konkurznej podstaty by nemohol pozemky predať.
Nový reštitučný zákon č. 503/2003 Z. z. platný od januára 2004 umožňuje všetkým spoluvlastníkom urbárskych podielov, aby sa individuálne alebo spoločne prihlásili o reštitúciu. Môžete tak urobiť v priebehu roka 2004 písomne na obvodnom pozemkovom úrade a môžete tak urobiť aj s podpísaním každého spoluvlastníka podielov. Môžu tak do konca tohto roka urobiť aj neznámi spoluvlastníci. Ak tak neurobia do konca decembra 2004, majetok im prepadne, a teda ich podiely zostanú vo vlastníctve družstva. Vy máte vytvorené urbárske pozemkové spoločenstvo a jeho členmi budú aj novoobjavení spoluvlastníci. Reštitučným rozhodnutím získate v podstate naspäť všetky pasienky, ale nevydajú vám tie, ktoré sú vo vlastníctve fyzických osôb. Dostanete aj pasienky, ktoré medzitým kúpili právnické osoby. Oni dostanú ako náhradné iné, podobné pasienky, a vám ako urbárnikom vydajú zase náhradné pozemky za tie, ktoré si odkúpili súkromné, fyzické osoby. Náhradné pozemky musí vydať (alebo uhradiť v peniazoch) Slovenský pozemkový fond. Urbárske pasienky, aj keď boli družstvom rozpredané sa reštituujú, ale vydávajú sa náhradné pozemky za také, aké boli v minulosti zabraté.
Spoluvlastníctvo rodinného domu
Bývam v rodičovskom dome, píše nám Rudolf G. z Kremnice. Vždy som sa domnieval, že dom patrí mojej matke. Až teraz po jej smrti a následnom dedičskom konaní som sa dozvedel, že určité i keď nie veľké podiely z domu vlastnia aj ďalší príbuzní. Ako mám vo veci postupovať, ak chcem dom predať?
Stali ste sa spoluvlastníkom rodinného domu na základe dedičského rozhodnutia. Z dôvodu, že ide o spoločnú vec, nemôžete sám s domom nakladať bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Týka sa to najmä prevodu celej nehnuteľnosti na tretiu osobu. Ak by ste pri prevode nehnuteľnosti ostatných spoluvlastníkov opomenuli, príslušný okresný úrad - odbor katastra by vklad do katastra nehnuteľnosti nepovolil. Bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov nesmiete na tretiu osobu previesť ani svoj spoluvlastnícky podiel, samozrejme, pokiaľ by nešlo o osobu blízku, ako to uvádza § 140 Občianskeho zákonníka. Ak neviete, kto je spoluvlastníkom ostatných podielov, môžete si to zistiť na príslušnom okresnom úrade - odbore katastra, a to nahliadnutím do katastra nehnuteľnosti, ktorý vám bude povolený. Katastrálny operát je verejný. Na vašu žiadosť okresný úrad hneď na mieste vyhotoví výpis z katastrálneho operátu. Ak niektorý z dedičov zomrel, malo by prebehnúť dedičské konanie. V zákone nie je určená lehota, v ktorej má začať dedičské konanie.
Odporúčam vám celý prípad riešiť tak, že využijete inštitút vydržania pre nadobudnutie vlastníctva ako celku, teda k celému domu, upravený v § 134 a Občianskeho zákonníka. V zmysle tohto ustanovenia sa oprávnený držiteľ stáva vlastníkom nehnuteľnej veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 10 rokov. Do tejto lehoty sa započítava aj obdobie, v ktorom mal vec v oprávnenej držbe váš právny predchodca. Čiže do tohto obdobia by sa započítal i čas, v ktorom mala dom v držbe vaša matka. Podľa § 130 ods. 1 Občianskeho zákonníka je oprávneným držiteľom ten, kto je so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec patrí (bona-fide). Ak by ste mohli získať vlastníctvo celého domu vydražením, je potrebné predložiť na príslušný okresný úrad - odbor katastra spolu s osvedčením vyhlásenia o vydražení, spísané notárom podľa § 63 zákona č. 323/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Toto osvedčenie je potrebné zaslať na príslušný okresný úrad - odbor katastra, ktorý nehnuteľnosť zapíše do katastra nehnuteľnosti tzv. záznamom v zmysle § 34 zákona č. 162/1996 Z. z. Týmto zápisom by ste sa stali vlastníkom celej nehnuteľnosti.
JUDr. Tibor SCHELLBERGER
Autor: Reštitúcia predanej pôdy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.