že obuv musí spĺňať niektoré parametre ako priepusnosť vodných pár zvnútra alebo obsah škodlivých látok v podšívke a stielke pod limitné hodnoty. Podľa nariadení by mal dodávateľ zabezpečiť štatndardnú kvalitu výrobku, ktorý musí spĺňať podmienky EÚ, konkrétne Zákona o chemických látkach.
Predajne a trhoviská sú však zaplavené detskou obuvou z Číny, ktorá je vyrábaná zo syntetických materiálov. Tie sú nevhodné pre uzatvorené strihy obuvi, pretože topánka neprepúšťa vlhkosť, noha sa potí a následkom toho môžu vznikať kožné ochorenia. Ďalším nedostatkom je neprispôsobivosť, čo spôsobuje u detí deformácie nôh.
Neprepúšťanie vlkosti môže byť ešte väčším problémom u dospelých. Agentúra spotrebiteľských informácií ASIS zaznamenala viacero prípadov, keď sa u spotrebiteľov objavila počas nosenia kožná reakcia. Bola vyvolaná hromadením sa vlhkosti vo vnútri obuvi a následným uvoľnením chemických látok z materiálu.
"Spotrebitelia by si preto mali dôkladne zvážiť kúpu tohto druhu tovaru, predovšetkým účel použitia obuvi, strih a v neposlednom rade, či sú na nej uvedené všetky príslušné označenia piktogramy označujúce použitý materiál na výrobu jednotlivých častí obuvi" radí Agentúra spotrebiteľských informácií Slovenska.
Agentúra spotrebiteľských informácií Slovenska (ASIS),
Autor: Praha/Budapešť (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.