najvyšších ústavných činiteľov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestovných dokladoch, ktorý tento týždeň schválila vláda.
Doterajšie ustanovenie, ktoré to umožňovalo, sa z návrhu novely vypustilo na návrh Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR. "V praxi sa toto ustanovenie neosvedčilo," uviedol riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva Vladimír Urban.
Ako členovia delegácie vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera dostali pred návštevou Brazílie v roku 2001 diplomatické pasy jeho deti Peter a Irena. V Brazílii po ukončení oficiálnej návštevy Schuster s manželkou a deťmi niekoľko týždňov dovolenkoval. Pasy vrátili Schusterove deti MZV SR až po skončení funkčného obdobia svojho otca v tomto roku.
Na diplomatický pas majú v zmysle zákona nárok členovia parlamentu a vlády, sudcovia Ústavného súdu, štátni tajomníci ministerstiev, ako aj ďalší ústavní činitelia a významní predstavitelia štátnych orgánov. Vydávajú sa aj diplomatickým zamestnancom, respektíve ich manželom či manželkám, a deťom, ktorí ich nasledujú do miesta vyslania.
Návrh novely zákona o cestovných dokladoch k nim priraďuje aj poslancov Európskeho parlamentu, komisára Európskej únie a bývalého prezidenta a jeho manželku.
Vo výnimočnom prípade môže diplomatický pas na nevyhnutný čas prideliť inej osobe minister zahraničných vecí. Takýto občan musí v zahraničí plniť úlohy na diplomatickej úrovni v záujme štátu, pričom bez diplomatického pasu by jeho činnosť bola zásadne sťažená. Po splnení svojej úlohy musí pas vrátiť rezortu diplomacie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.