zasadne až 24. augusta, aby schválil náhradníkov za svojich kolegov, ktorí sa stali poslancami Európskeho parlamentu. Schôdza parlamentu s riadnym programom je naplánovaná až na začiatok septembra.
Slovenské zákony nepočítajú s tým, že by si poslanci alebo členovia vlády brali dovolenky. Sú platení rovnako po celý rok. Je však zvykom, že počas letných prázdnin parlament nezasadá a vláda sa niekoľko týždňov neschádza.
Vláda nebude zasadať päť týždňov, zíde sa v stredu 18. augusta. Ministri hovoria, že úradovať budú aj ďalej a plánujú oddychovať len krátko.
Premiér Mikuláš Dzurinda je tento týždeň na Slovensku, chystá sa však aj do Talianska.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon sa včera zúčastnil na rokovaní rady ministrov v Bruseli. "Pozícia ministra je taká, že pracuje, aj keď je na dovolenke," povedal Simon. Dovolenkovať mieni maximálne týždeň.
Minister Daniel Lipšic bol tiež ešte včera v Bruseli, už dnes by sa mal rekreovať v Tunise. Do úradu nastúpi 2. augusta.
Minister financií Ivan Mikloš bude oddychovať krátko až v auguste, najbližšie dva týždne sa chce venovať rokovaniam o štátnom rozpočte na budúci rok.
Hovorca predsedu parlamentu Michal Dyttert povedal, že Pavol Hrušovský je zatiaľ na Slovensku, ešte nie je rozhodnutý, či a kde pocestuje do zahraničia. Podľa Dytterta sa prezident, premiér a predseda parlamentu dohodli tak, aby bol počas dovolenkového obdobia vždy niekto z nich na Slovensku.
Prezident Ivan Gašparovič bude úradovať do konca júla, potom sa podľa povereného hovorcu Mariána Bednára rozhodne, "čo bude ďalej".
Prezident má tento týždeň strohý program. Včera prijal eurokomisára Jána Figeľa a vo štvrtok prijme troch zahraničných veľvyslancov na nástupnej audiencii. Podľa našich zistení by sa mal tento týždeň stretnúť aj s niektorými slovenskými veľvyslancami, ktorí pôsobia v zahraničí, ale teraz sú vo vlasti. Nezávislému poslancovi Ladislavovi Polkovi sa nepáči v súvislosti s parlamentom slovo prázdniny. "Prázdniny sú pre deti. Stalo sa už slovenským zvykom, že je to ako niekedy v auguste v Taliansku. Chodíte z úradu do úradu a všade sú dovolenky. Asi tomu podliehajú aj lídri v parlamente," povedal.
Polka si myslí, že parlament je v tom nevinne, lebo keď vláda "nekŕmi" poslancov návrhmi zákonov, nemajú prečo zasadať. Osobne má práce dostatok, napríklad analyzuje bezpečnostnú situáciu na Záhorí, pretože v Malackách "rozpadom policajného riaditeľstva a likvidáciou okresnej prokuratúry a súdu vzniká vákuum".
Poslanec SMK Gyula Bárdos berie voľno vlády a parlamentu na vedomie. Keď stihne vláda predložiť návrhy zákonov, "je to v poriadku, nech si oddýchne".
Kľúčovými bodmi septembrovej schôdze parlamentu by mali byť reformné zákony ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktoré prešli prvým čítaním ešte pred prázdninami.
Napriek dovolenkám takzvaná uhorková sezóna na Slovensku nebýva. Väčšinou sa totiž objaví kauza, ktorá zamestná politikov i médiá.
Minulý rok začiatkom augusta vypukla kauza skupinka. Odštartoval ju premiér Mikuláš Dzurinda na tlačovke SDKÚ, keď hovoril o skupinke, čo škodí jeho strane a štátu.
Prokuratúra síce tento rok oznámila, že protištátna skupinka neexistuje, na politickej scéne však kauza priniesla vlnu otrasov. O funkcie prišli minister obrany Ivan Šimko, šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš a koalícia odchodom poslancov združených okolo Šimka stratila väčšinové postavenie v parlamente.
Šéf klubu poslancov Gyula Bárdos hovorí, že uhorková sezóna by nemala byť ani tento rok. "Keď sa niečo nenájde, tak sa nejaký problém vyrobí," poznamenal.
Podpredseda opozičného Smeru Róbert Kaliňák povedal, že Smer neplánuje cez leto žiadnu prezentáciu ani "organizovane vytiahnuť nejakú kauzu". Pripustil, že takou môže byť zmluva štátu s firmou Kia, strana zmluvu zatiaľ študuje.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.