vzájomne uznávať partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Obaja označili takéto snahy za "naprosto neprijateľné", vyjadrili "zásadný nesúhlas" a Palko dokonca hovoril o pokuse "zneužiť pôdu EÚ na kultúrnu revolúciu proti tradičnej rodine".
Ministri spravodlivosti a vnútra európskej dvadsaťpäťky včera prvýkrát diskutovali o rozsiahlom viacročnom pláne EÚ pre oblasť bezpečnosti, spravodlivosti a vnútra, ktorý je tradične akýmsi politickým rámcom pre následné iniciatívy a rozhodnutia v týchto oblastiach. Podľa Palka i Lipšica dokument, ktorý má EÚ schváliť na novembrovom summite, obsahuje celý rad podnetných vecí, s ktorými Slovensko súhlasí, ale aj niekoľko neprijateľných bodov, napríklad v rodinnom práve. Podľa Lipšica je problematická najmä otázka vzájomného uznávania rozhodnutí napríklad v oblasti manželstva a civilných zväzkov, "čo by vlastne znamenalo, že by mimo harmonizácie členské krajiny boli nútené uznať aj partnerstvá osôb rovnakého pohlavia". "To sa nám zdá byť úplne v rozpore s kompetenciami EÚ, to je veľmi problematická oblasť a práve by sa docielila takpovediac zadnými dvierkami cez vzájomné uznávanie rozhodnutí, takže voči tomu sme vzniesli relatívne zásadný nesúhlas," povedal novinárom po rokovaní Lipšic.
"My považujeme tú zmienku o vzájomnom uznávaní civilných zväzkov, vrátane partnerstiev osôb rovnakého pohlavia, za naprosto neprijateľnú, to znamená, že očakávame, že toto tam bude vypustené," doplnil minister Palko. Podľa neho "pôda EÚ, ktorú máme všetci radi, a do ktorej sme všetci radi vstupovali, by mala byť pôdou vzájomného porozumenia, a nie pôdou vnášania určitej kultúrnej revolúcie, ktorá má za cieľ rozvrátiť tradičnú rodinu". "Ja som hrdý, že Slovensko ako jediná krajina sa postavilo proti pokusu zneužiť pôdu EÚ na kultúrnu revolúciu proti tradičnej rodine," dodal Palko.
Slovenským ministrom sa ďalej v návrhu viacročného plánu nepáči, že mnoho cieľov vychádza z európskej ústavy, ktorá však ešte nebola ratifikovaná a nie je jasné, či niekedy vstúpi do platnosti. Výhrady majú proti vytvoreniu postu európskeho prokurátora či zriadeniu európskeho pohraničného zboru, súhlasia však s koordináciou trestných registrov, silnejšou úlohou Europolu či zavádzaním biometrických údajov do dokladov.
Ministri spravodlivosti a vnútra EÚ sa včera v Bruseli dohodli na lepšej výmene informácií o závažných zločincoch a prepojení národných trestných registrov, vylúčili však vznik centrálneho európskeho registra.
Takýto postup podporil aj minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic. Konkrétne návrhy predloží Európska komisia v októbri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.